Kde jsem:

Ekonomika

Ekonomika
Adventní kalendář

Novinky — Reklama — Vše o ČT — Česká televize

Reklama

Reklama

  • Zákonný rámec, ceník reklamy, reklama na webu České televize, možnosti sponzoringu

17. 3. 2015

Čas pro české hrdiny. Karel IV., Karel Kryl, Jaroslav Marvan, Otakar Švec a další osobnosti obsadili nové projekty České televize.

Historický exkurz do doby Karla IV., netradiční náhled na herecké hvězdy první poloviny dvacátého století či příběhy o současných hrdinech, skutečných i fiktivních. V nově připravovaných projektech hrané tvorby nechybí čistokrevná kriminálka Rapl s antihrdinou Hynka Čermáka, ani komediální seriál Trapný padesátky podle scénáře Ireny Obermannové.

„Česká televize má v porovnání s ostatními veřejnoprávními stanicemi v Evropě jedno milé prvenství. Nejvyšší podíl premiér na vysílání. Těžko si dovedu představit přesvědčivější důkaz toho, jak velký důraz klademe na vlastní tvorbu. A přestože jsou nové projekty České televize různorodé, žánrově, tematicky i tvůrčími osobnosti, mají jeden velmi silný společný motiv. Přivádějí na obrazovku hrdiny, kteří vyrůstají z českého prostředí, jeho historie, kultury i specifického humoru,“ avizuje novinky generální ředitel České televize Petr Dvořák.

S návrhy na nové projekty přicházejí kreativní producenti patnácti tvůrčích producentských skupin. Po právě dokončované výpravné trilogii Jan Hus, která se stala jedním z největších projektů v historii České televize, je ve vývoji další film z našich dějin. Snímek Hlas pro římského krále, v němž roli Karla IV. ztvární Kryštof Hádek, představí mladého panovníka, který se musí vymanit nejen z područí dominantního otce, ztvárněného Stanislavem Majerem, ale zejména nalézt svou vlastní roli v historii národa a celé Evropy. O zkouškách, kterými občas doba podrobuje své hrdiny, bude také šestidílný televizní cyklus Bohéma o osudech prvorepublikových herců a hereček za druhé světové války režiséra Roberta Sedláčka. „Zejména za druhé světové války nešlo jen o oportunismus, ale pro maličkosti i o život, takže lidské charaktery byly vystaveny opravdu kruté zkoušce,“ vysvětluje kreativní producent Jan Štern, z jehož tvůrčí producentské skupiny vzejde i další z připravovaných projektů, Zločin v Polné, dvoudílný televizní film, který se vrací do období tzv. hilsneriády.

K jinému milníku české historie, výstavbě Stalinova pomníku, který se stal největším skupinovým sousoším v Evropě, se vrací film Viktora Polesného Monstrum. Sleduje zejména tragický profesní i osobní život jeho autora, sochaře Otakara Švece.

Zcela jiný, detektivní žánr nabídnou další projekty. Například temný thriller z počátku 20. století, podle námětu Vladimíra Körnera, Zádušní oběť v režii Jiřího Svobody nebo třináctidílný krimiseriál Rapl, ve kterém se vrátí na obrazovky postava detektiva Kuneše známá z oceňovaného seriálu Cirkus Bukowsky. „V případě Rapla půjde o čistokrevnou detektivku. Jako leitmotiv se sice všemi epizodami táhne Kunešovo pátraní po zavražděné kolegyni, tento příběh je ale upozaděný a každý díl je současně jedním uzavřeným případem,“ uvádí scenárista a režisér Jan Pachl, který stál za Cirkusem Bukowsky, nebo druhou řadou cyklu Škoda lásky. Zcela odlišný typ hrdinek pak nabídne komediální seriál Trapný padesátky. „Největší inspirací pro mě bylo samozřejmě to, že jsem sama trapná padesátka. Trapné však v našem případě znamená především svobodné,“ vysvětluje scenáristka seriálu Irena Obermannová.

Alžběta Plívová, tisková mluvčí České televize

Přílohy

Monstrum_sochař Otakar Švec (33 kB)

14. 12. 2017Hádek je virologem, Kukura inspektorem a Melíšková zneuznanou herečkou. Česká televize zahajuje osmičkový rok desítkami originálních premiér
8. 11. 2017Štědrovečerní pohádka České televize: 260 pytlů sněhu, 750 kilo jablek a přes jeden a čtvrt milionu diváků
25. 7. 2017Česká televize nabídne na podzim tři nové seriály
1. 3. 2017Česká televize v březnu: Uzavře se Svět pod hlavou, otevře Labyrint. Neděle ovládne Spravedlnost
11. 8. 2016Já, Mattoni se vrací k tradici velkých historických seriálů
10. 8. 2016Hynek Čermák je Rapl. Detektiv Kuneš se vrací na televizní obrazovky.
2. 8. 2016Tři velké seriály a také satira, sitkom a skeče na podzim v České televizi
29. 7. 2015Čtyři nové seriály a série nových formátů. ČT1 na podzim nabídne pořady napříč všemi žánry.
29. 7. 2015ČT2 nabídne přehlídku současného dokumentu. A kultovní seriály.
29. 7. 2015ČT art představí legendy české kultury. Narozeniny oslaví týdnem premiér.

« | | 1 2 3 | | » (3)