Kde jsem:

Poznejte nás

Poznejte nás

Archiv tiskových zpráv — Média — Vše o ČT — Česká televize

Tiskový servis pro novináře

Tiskový servis pro novináře

  • Tiskové zprávy, programové plány, fotoservis, pozvánky
  • Zdroj dat sledovanosti:
    ATO – Nielsen Admosphere

13. 11. 2013

Česká televize odvysílá dokument Zvláštní akce Studenti

Svědectví pamětníků, historičky a novináře o událostech, které vedly k vyhlášení Mezinárodního dne studentstva.

Proč se slaví Mezinárodní den studenstva, připomenou v novém dokumentu České televize Zvláštní akce studenti pamětníci, kteří demonstrovali proti potlačení československé státnosti v roce 1939. Snímek  vznikl v Tvůrčí producentské skupině Lenky Polákové a natočili jej producentka Alice Taberyová, režisér Petr Záruba a dramaturg Josef Albrecht.  Česká televize jej nabídne v hlavním vysílacím čase na ČT2 18. listopadu.

Tvůrci dokumentu Zvláštní akce studenti akcentují dění ze 17. listopadu 1939 a opírají se při tom o výpovědi tehdejších vysokoškoláků, kteří organizovali protestní akce a pohřeb spolužáka. Přímým důsledkem bylo zatýkání a internace dvanácti set mladých lidí v koncentračním táboře Sachsenhausen. Některým se podařilo uniknout do Anglie. A byli to především oni, kteří posléze oslovili prezidenta v exilu Edvarda Beneše a iniciovali vyhlášení 17. listopadu Mezinárodním dnem studentstva. 

Ambicí autorů bylo narovnat povědomí o svátku, který připadá na 17. listopad. Většina Čechů si totiž myslí, že patří k roku 1989. To samozřejmě ano, ale jako studentský svátek, tedy přesně Mezinárodní den studenstva, připomíná události z roku 1939. V dokumentu na ně vzpomínají poslední žijící pamětníci,“ říká dramaturg Josef Albrecht.

Významný prostor tak v dokumentu mají ti, kterým bylo v listopadu 1939 kolem dvaceti let. Spolu s dalšími vysokoškoláky i oni demonstrovali proti potlačení československé státnosti a následně pak uctili památku svého zastřeleného spolužáka. Za to si prošli utrpením v nacistických táborech a po skončení války doháněli zameškané studijní roky. Dodnes jsou živým důkazem historické pravdy o tom, že v listopadu 1939 šlo nejen o trest za jejich veřejné vystoupení, ale především o cílenou likvidaci mladé české inteligence. Tím spíš, že dalším bezprostředně následujícím aktem bylo uzavření vysokých škol. Karel Hýbek, Jiří Zapletal, Ladislav Bém, Lubor Zink, Jan Šabršula, Vojmír Srdečný a další pamětníci těchto dob usilují o rehabilitaci Mezinárodního dne studentstva, který byl jako reakce na popisované události vyhlášen ještě během války v roce 1941 a až později byl opatřen levicovým nátěrem. 

Jolanda Pilařová, tisková mluvčí TS Ostrava