Kde jsem:

Tiskové zprávy — Média — Vše o ČT — Česká televize

Tiskový servis pro novináře

Tiskový servis pro novináře

  • Tiskové zprávy, programové plány, fotoservis, pozvánky
  • Zdroj dat sledovanosti:
    ATO – Nielsen Admosphere

30. 4. 2012

Na 25. festivalu českých filmů Finále Plzeň s podtitulem „Co dokáže film“ bylo oceněno pět snímků České televize

Festival, jehož hlavním mediálním partnerem byla Česká televize, se uskutečnil od 22. do 28. dubna 2012 v Plzni. Bylo na něm uvedeno přes 170 filmů. Soutěže celovečerních filmů se zúčastnilo 10 nových českých filmů, z čehož 8 snímků vzniklo v koprodukci ČT. Celkem pět koprodukčních snímků České televize získalo na letošním ročníku festivalu ocenění.

Zlatého ledňáčka v kategorii nejlepší celovečerní film, udělila mezinárodní porota soutěže celovečerních filmů, koprodukčnímu snímku Dům Zuzany Liové. Ve svém celovečerním debutu, který se podle pětičlenné poroty
vyznačoval nebývalou intenzitou a upřímností, tato mladá režisérka citlivě popsala vztahy mezi rodinnými příslušníky, kteří nedokážou vyjádřit své city a zároveň řeší mezigenerační konflikt.

Diváckou cenu získal na základě hlasování návštěvníků festivalu další koprodukční film České televize Vrásky z lásky režiséra Jiřího Stracha, ten při přebírání ceny uvedl: „Český film dýchá zajímavými barvami a pořád mu bije srdce. Tak pojďte někdy do kina a neignorujte nás.“ V hlavních rolích tohoto snímku se po mnoha letech setkávají dvě legendy českého filmu Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý. Ti si zahrají bývalou herečku a penzionovaného učitele, kteří vyrazí na dobrodružnou cestu za splněním jednoho snu.

Studentská porota udělila Cenu za nejlepší dokumentární film dokumentu Andělská hra. Dětí s nádorovým onemocněním stále přibývá a nikdo není dostatečně připraven. Pomoci dětem i rodičům odstranit tohoto strašáka
zákeřné nemoci a získat nové kamarády se prostřednictvím tohoto koprodukčního snímku ČT pokusila režisérka Adéla Sirotková.

Cenu Dagmar Táborské, kterou uděluje Nadace Dagmar a Václava Táborských a Mezinárodní porota soutěže dokumentárních filmů za nejoriginálnější dokument autorky do 35 let, získal koprodukční film České televize Veřejně načerno z cyklu proStory. Veřejný prostor nesouvisí jen s architekturou, ale i s kvalitou žití a se sociálními vazbami. Umíme s ním zacházet? Na to se ve svém dokumentu ptají režisérky Lucie Králová a Tereza Reichová.

Na slavnostním zakončení festivalu byla předána i Výroční cena AČFK za nejlepší celovečerní český film, a to koprodukčnímu snímku ČT Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka. Tajemný příběh vznikl kombinací hraného a kresleného filmu. Samotářského titulního hrdinu ztvárnil Miroslav Krobot, jemuž se v podivné mlze zjevuje sudetská Němka Dorothe. Snímek získal tři České lvy a v kinech ho dosud vidělo přes 100 tisíc diváků.