Kde jsem:

Tiskové zprávy — Média — Vše o ČT — Česká televize

Tiskový servis pro novináře

Tiskový servis pro novináře

  • Tiskové zprávy, programové plány, fotoservis, pozvánky
  • Zdroj dat sledovanosti:
    ATO – Nielsen Admosphere

17. 4. 2012

Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Přímá volba prezidenta – vyhozené stamiliony?

Bude občany zvolený prezident lepší, nebo bude figurovat pouze jako nastrčená politická loutka? Kolik bude přímá volba prezidenta daňové poplatníky stát? O těchto a mnoha dalších otázkách bude moderátorka Michaela Jílková živě diskutovat se senátorem ČSSD Jiřím Dienstbierem, socioložkou Jiřinou Šiklovou, senátorem KDU-ČSL Jiřím Čunkem, s čestným předsedou SPOZ (Strany práv občanů Zemanovci) Milošem Zemanem a dalšími hosty.

Máte slovo ve čtvrtek 19. dubna na ČT1 od 20:50 hodin.

Senátem prošel zákon k přímé volbě prezidenta. Začátkem příštího roku si budou moci občané České republiky zvolit hlavu státu. Návrhy na kandidáty musí navrhnout buď nejméně 20 poslanců, nebo 10 senátorů, anebo každý občan ČR, který dosáhl 18 let věku, a podpoří-li jeho návrh petice podepsaná nejméně 50 tisíci občany. Kampaň bude 16denní. Volba bude dvoukolová, stejně jako volby do Senátu.

Politici prosadili volbu nástupce Václava Klause všemi občany, ale zároveň předložili jen velmi nekvalitní pravidla průběhu přímé volby. Za to politiky kritizuje předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Takže je otázkou, zda se přímá volba vůbec stihne. Opozičním sociálním demokratům se zase nelíbí, že sama vláda už do návrhu nedala omezení výdajů na prezidentskou volební kampaň. Další otazníky se objevují nad finanční výhodností přímé volby. Podle prvních odhadů by měla stát až 620 milionů, zatímco volba „postaru“ přišla na statisíce.

Michaela Fričová, tisková mluvčí ČT