Kde jsem:

Poznejte nás

Poznejte nás

Archiv tiskových zpráv — Pro média — Vše o ČT — Česká televize

Tiskový servis pro novináře

Archiv tiskových zpráv

13. 4. 2012

Černé ovce pomáhají divákům České televize už dvě desetiletí

Reportáže, testy, rady… Na Černé ovce se diváci České televize se svými problémy obracejí s důvěrou už dvacet let. Dnes, v den 20. výročí tohoto publicistického pořadu, odvysílá ČT1 od 17:30 hodin Černé ovce s pořadovým číslem 2312.

Černé ovce – na ČT1 – každý všední den od 17:45 hodin, v pátek od 17:30 hodin

Jedním z nejdůležitějších úkolů Černých ovcí od jejího vzniku je pomáhat divákům ve sporech se „silnějšími“ protivníky, ať už jde o úřady nebo obchodníky. „Jsem šťastný vždycky, když poukážeme na nějakou nespravedlnost nebo pomůžeme vyřešit dlouhý spor,“ neskrývá své pocity dramaturg pořadu Jan Chaloupecký. „Naše kamera ale nemůže být všude, proto mě vždy trochu mrzí, že přestože konkrétnímu divákovi jsme pomohli, stejné věci se odehrávají i jinde.“

Černé ovce (tehdy ještě s názvem Černé ovce, sem tam bílá) Česká televize vysílala poprvé 13. 4. 1992. „Spočítat reportáže by trvalo nekonečně dlouho, můj střízlivý odhad je, že jsme vyrobili nejméně 6 000 reportáží,“ upřesňuje dramaturg.

Největší zadostiučinění tým Černých ovcí pociťuje, když jejich reportáže přispějí k systémovému řešení, například ke změně zákona. „Tak jsme například přispěli k tomu, že už nemají tak jednoduchý život pořadatelé předváděcích akcí, kteří především starším lidem prodávají často předražené zboží,“ dodává Jan Chaloupecký. „Reportáže Černých ovcí také přispěli k tomu, že se začalo mluvit o nepřiměřených odměnách exekutorů při vymáhání zanedbatelných částek nebo o tzv. nebankovních půjčkách. Jejich „poskytovatelé“ totiž na lidech ve finanční tísni většinou vylákají tisícové poplatky a požadovanou půjčku jim stejně nedají.“

Mnoho problémů se Černým ovcím podařilo vyřešit, řadu věcí změnit. „Jsou ale taky „trvalky“. Například pravidelně zkoušíme poctivost především pražských taxikářů a ještě nikdy se nestalo, abychom nenarazili na řidiče, který mnohonásobně předražuje jízdné,“ doplňuje dramaturg pořadu.

Kromě klasických publicistických reportáží mají v magazínu pevné místo rubriky jako Test spotřebního zboží a služeb a Poradna, jak se vyrovnat s různými jevy a situacemi, s nimiž se diváci setkají. V rubrice Vyzkoušeli jsme reportéři pořadu někdy za použití skryté kamery odhalují formou tzv. „mystery shoppingu“ nestandardní praktiky prodejců a úředníků. V rubrice Jak nakupovat pak diváci naleznou důležité informace pro nákup zboží a služeb.

Letošní novinkou Černých ovcí je jejich páteční vydání, které přináší každý týden od 17:30 hodin velkou reportáž o závažné dopravní nehodě, která dramaticky ovlivnila životy lidí. Po ní pravidelně následují rady, jak se dalo tragédii předejít.

Moderátory Černých ovcí jsou Iveta Fialová a Vlado Štancel

„Těší mě, když se ukáže, že naše práce má smysl. Když pomůžeme najít spravedlnost. Netěší mě, když spravedlnost sice pomůžeme najít, ale špatná vymahatelnost práva ji nedotáhne do konce. Např. firma, která dluží, zkrachuje, pak se přejmenuje a jede dál. Oklamaný zákazník se stejně svých peněz nedočká, i když je vymáhá exekučně. Pak navíc, musí ještě výdaje na exekuci sám zaplatit, když je firma „chudá jako myš“. Je vidět, že Černé ovce budou mít ještě hodně práce,“ říká Iveta Fialová.

„Co mě nejvíc rozesmutní? Když se někdo ničeho nedopustí a ve výsledku přijde třeba o desetitisíce. Ano, i takové případy se stávají. Stačí třeba neopatrnost, nepozornost, drobný /neúmyslný/ omyl a může se stát, že kdokoli z nás spadne do byrokratické mašinérie, na jejímž konci je právoplatná a bohužel OPRÁVNĚNÁ exekuce majetku. V takových případech je mi opravdu smutno. A nejhorší na tom je, že v určitých případech neexistuje mechanizmus na nápravu věci. Kdy mám radost? Když se opravdu podaří usvědčit někoho ze lži, podvodu, nečestného jednání… Je to čím dál obtížnější, ale redaktoři Černých ovcí pod vedením zkušeného dramaturga Jana Chaloupeckého odvádí na tomto poli skvělou, někdy až detektivní práci na samé hranici lidských možností /no, na samé možná ne, ale téměř na samé :-)/. Někdy jsme dokonce úspěšnější než PČR. A to pak člověka morálně posiluje do dalších „bojů",“ říká Vlado Štancel.

Historie pořadu

Pořad, který by reagoval na divácké podněty, vymyslel televizní a filmový producent Čestmír Kopecký. Vycházel ze skutečnosti, že televize byla diváky za minulého režimu vnímána jako jeho hlásná trouba. Producent Kopecký proto cítil potřebu pověst televize vylepšit. Tak vznikly nové pořady Chcete mě? a Černé ovce.

Ke spolupráci Čestmír Kopecký přizval režiséra Ladislava Daneše, který se do televize vrátil po dvacetileté odmlce způsobené vyhazovem po srpnu 1968. Zpočátku byly Černé ovce měsíčníkem, jenž glosoval nové jevy, které přinášel život ve svobodné společnosti. První tváří magazínu se stal rozhlasový moderátor Jan Pokorný. Po půl roce existence se z pořadu stal čtrnáctideník a začala se v něm objevovat upozornění na závadné zboží i podvodné jednání některých firem.

Radikální proměnou prošly Černé ovce v roce 1995, kdy se dramaturgem stal Jan Chaloupecký. Z názvu zmizel přídomek „sem tam bílá“, pořad dostal novou moderní znělku a stal se z něj týdeník. Jana Pokorného časem nahradila moderátorka Zuzana Burešová a ještě později Kateřina Huberová. V té době už byly Černé ovce klasickým reportážním pořadem s pevnou pozicí v programu. Jeho nedílnou součástí se staly testy spotřebního zboží. Na redakci se s problémy každý měsíc obracely s náměty a problémy stovky diváků. 

Léta 2001 a 2002 znamenala pro Černé ovce období dalších výrazných změn. Staly se součástí denně vysílaného podvečerního magazínu Černá, bílá. Moderovali ho střídavě Zbyněk Merunka, Václav Žmolík, herec Miloslav Mejzlík a také současná moderátorka Iveta Fialová.

V roce 2006, kdy už Černé ovce existovaly opět jako samostatný týdeník, narostla spotřebitelská agenda pořadu tak, že stejný tým šéfredaktora Jiřího Vondráčka a dramaturga Jana Chaloupeckého vymyslel nový pořad – Testoviny. Od roku 2006 se tedy vedle sebe objevily dva týdeníky – reportážní Černé ovce moderované Ivetou Fialovou a Testoviny moderované Vladem Štancelem. Do nich se přesunuly především testy a také všechny reportáže, které divákům radily v jejich občanském a „spotřebitelském“ životě. Od roku 2008 došlo ke sloučení obou pořadů pod zavedenou značkou Černých ovcí.

Michaela Fričová, tisková mluvčí ČT