Ocenění pořadů, tvůrců a osobností — Média — Vše o ČT — Česká televize

Tiskový servis pro novináře

Tiskový servis pro novináře

  • Tiskové zprávy, programové plány, fotoservis, pozvánky

5. 9. 2011

Ženy SHR nominovány na Prix Europa

Televizní studio Brno České televize si připisuje další významný úspěch. Dokument Ženy SHR, který vznikl v jeho Centru publicistiky a dokumentu, získal nominaci na jubilejním 25. ročníku festivalu Prix Europa. Ten se koná koncem října v Berlíně.

Hodinový dokumentární snímek režisérů Ondřeje Provazníka a Martina Duška Ženy SHR je mimořádně úspěšný. Kromě ceny Česká radost udělené na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě v roce 2010 byl letos v květnu zařazen mezi 11 nejúspěšnějších soutěžních zahraničních snímků na festivalu Doc Aviv v izraelském Tel Avivu. Na 17. ročníku mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí Envirofilm získal Cenu za scénář.

 Dokument je velmi emotivní. Dvě ženy, obě velmi výrazné osobnosti, v něm hrají partii o budoucnost Severočeského hnědouhelného revíru a krajiny, ve kterém leží. Těžit a finančně prosperovat, nebo zachovat historický ráz malebné krajiny s vesničkou Horní Jiřetín, v jejíž dominantě se tyčí zámek Jezeří? Kompromis zde neexistuje. Na jedné straně Liběna Novotná, mluvčí dolů a hlavní propagandistka těžby. Na straně druhé kastelánka Hana Krejčová, která zpustlý zámek zachránila a je hlavní odpůrkyní další těžby v kraji. Film neodpovídá na otázku, který z osudů obec nakonec čeká, ale pohrává si s divákovými emocemi a nutí ho zamyslet se nad tím, jaké z řešení bude nakonec prospěšnější, a která z žen si získá jeho sympatie. Autorům dokumentu se podařil hluboký pohled do postojů a osudů hlavních protagonistek, protilehle exponovaných v celospolečensky závažném problém.

 Při natáčení se sešla režisérská dvojice Martin Dušek a Ondřej Provazník, která má za sebou úspěšný film Poustevna, das ist Paradies. Spolupracovali s kameramanem Tomášem Nováčkem, před kterým při natáčení Žen SHR stála velká výzva. „Rozhodli jsme se, jako jedni z prvních filmařů u nás, vyzkoušet místo klasické videotechniky digitální zrcadlovku – fotoaparát s HD videozáznamem,“ uvedl Ondřej Provazník před televizní premiérou filmu. „Divák si tak bude moci užít, na televizní poměry nezvyklý zážitek, podobný záznamu na klasický film,“ doplnil Martin Dušek. Výhodou při natáčení na zrcadlovku je totiž možnost používat fotografické objektivy, které umožní kreativnější práci s obrazem.

Hana Orošová

tisková mluvčí ČT TS Brno

25. 4. 2012Reportéři ČT sklízí úspěchy na poli investigativních reportáží
23. 4. 2012Vynikající ocenění dokumentární tvorby České televize
20. 4. 2012Úspěch na festivalu TUR FILM Ostrava 2012
29. 3. 2012Femina Film ocenil snímky České televize
22. 3. 2012TýTý 2011 v ČT budou moderovat Tereza Kostková a Jitka Čvančarová
3. 3. 2012ČT investovala do podpory filmů více než 585 milionů korun za pět let
9. 2. 2012Cena Syndikátu polských novinářů
3. 2. 2012Uspějí koprodukční filmy ČT v nominacích na Českého lva 2011?
17. 1. 2012Koprodukční filmy České televize uspěly u kritiků
17. 1. 2012Koprodukční film ČT Dům uspěl v Palm Springs

« | | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 | | » (44)