Ocenění pořadů, tvůrců a osobností — Média — Vše o ČT — Česká televize

Tiskový servis pro novináře

Tiskový servis pro novináře

  • Tiskové zprávy, programové plány, fotoservis, pozvánky
  • Zdroj dat sledovanosti:
    ATO – Nielsen Admosphere

20. 10. 2010

Hlavní cena MTF Zlatá Praha pro britský dokument Ballet Boyz: Svěcení jara

Ve středu 20. 10. 2010 od 20:00 hodin proběhne v Paláci Žofín v Praze slavnostní předávání cen MTF Zlatá Praha. Přímý přenos vysílá program ČT2. Hlavní cenu získává dokument Ballet Boyz: Svěcení jara. Dokument České televize Drž rytmus! získal Ocenění Nadace Vize 97.

Mezinárodní porota MTF Zlatá Praha dnes vyhlásila vítěze v jednotlivých soutěžních kategoriích. Grand Prix Zlatá Praha získal pořad britské televizní společnosti BBC TV Ballet Boyz: Svěcení jara. „Porota byla přesvědčena, že tento film prolomil televizní hranice. Zaprvé tím, že dílo bylo objednáno pro televizní kanál, který nikdy nevysílá tanec a také – což je ještě významnější – že uvádí amatérské tanečníky do světa, který vůbec neznali,“ zdůvodnila rozhodnutí předsedkyně poroty britská mediální odbornice Hazel Wrightová.

Český křišťál v kategorii dokumentárních pořadů o hudbě a tanci udělila porota programu Edward Elgar: Muž za maskou. „Nabyli jsme všichni dojmu, že je to překrásně zpracovaný film k tématu, v němž se znovu prozkoumává pověst velkého skladatele a vzorově se využívá archivního materiálu, který se týká samotného hudebního tvůrce,“ zněl verdikt odborné poroty.

Druhý Český křišťál v kategorii Hudba na obrazovce získává Carmen z jeviště pařížské Opéra Comique, kde se konala světová premiéra Bizetova hudebně dramatického díla v roce 1875. „Z mnoha představení Carmen na světových jevištích stojí tato inscenace podle našeho přesvědčení na špici a díky způsobu, jak je zachycena pro televizi, se stává vítězem v soutěže,“ řekla Hazel Wrightová a dodala, že porota také přihlédla k inscenaci Káti Kabanové na jevišti Královského divadla v Madridu od stejného přihlašovatele.

Ocenění Nadace Vize 97 Dagmar a Václava Havlových bylo uděleno pořadu Drž rytmus!. Dokument Olgy Sommerové ukazuje proměnu původně nezasvěcených a mnohdy nezainteresovaných dětí a jejich následnou radost z poznání a společně odvedené umělecké práce. Nadace Vize 97 na tomto sběrném dokumentu projektu Špalíček, který se inspiroval úspěšnou akcí Berlínské filharmonie Rhythm is it!, ocenila mimořádný, hravý a tvůrčí přístup tvůrců při společné práci profesionálů s naprostými amatéry.

Cenu České televize získal dokument režiséra Christophera Nupena Všechno je to dar: Podivuhodný um a šarm Alice Sommer- Herzové.

V diváckém hlasování jednoznačně zvítězila Janáčkova opera Káťa Kabanová režiséra Roberta Carsena v hudebním nastudování českého dirigenta Jiřího Bělohlávka z madridského Teatro Real.

Nejpůčovanějšími pořady ve volně přístupné videotéce byly baletní filmy Place choreografa Matse Eka, Ballet Boyz: Svěcení jara a dokument Můj čas přijde – Gustav Mahler rakouské televize ORF.

Mezinárodní porota byla pětičlenná a zasedala ve složení Hazel Wrightová (předsedkyně), Aarno Cronvall z Finska, Andres Golding z Austrálie, Klaas Rusticus z Nizozemska a Stanislav Vaněk z České republiky. Do soutěže bylo přihlášeno 96 pořadů z 22 zemí celého světa.

47. ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, pořádaný Českou televizí ve spolupráci s hlavním městem Praha, se konal ve dnech 16. až 20. října 2010 v Paláci Žofín na Slovanském ostrově. V průběhu konání ho navštívilo na 400 registrovaných účastníků z řad odborné i laické veřejnosti z domova i zahraničí. Na Den České televize v sobotu 16. října 2010 přišlo přes 2000 lidí.

Ladislav Šticha
Tiskový mluvčí ČT
5. 9. 2011Ženy SHR nominovány na Prix Europa
5. 9. 2011Původní drama Jseš mrtvej, tak nebreč, dokument ČT Ženy SHR a dětský portál ČT TýYó nominovány na cenu Prix Europa
2. 9. 2011Koprodukční dokument ČT Katka nominován na cenu Prix Europa
30. 8. 2011Letní úspěchy koprodukčních filmů ČT na zahraničních festivalech
28. 7. 2011Nový koprodukční film ČT Alois Nebel na MFF Benátky 2011
18. 7. 2011Zahraniční ocenění koprodukčního dokumentu ČT Nickyho rodina
11. 7. 2011Ocenění koprodukčních filmů České televize na MFF Karlovy Vary
20. 6. 2011Výrazné ocenění původní televizní a koprodukční filmové tvorby ČT
20. 6. 2011Ocenění pořadů České televize na festivalu Arts&Film 2011
17. 6. 2011V Telči zvítězil Fenomén Mucha

« | | 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 | | » (47)