Kde jsem:

Média — Vše o ČT — Česká televize

Tiskový servis pro novináře

Tiskový servis pro novináře

  • Tiskové zprávy, programové plány, fotoservis, pozvánky
  • Zdroj dat sledovanosti:
    ATO – Nielsen Admosphere

Tiskové oddělení

Tiskové oddělení je součástí útvaru Komunikace a vnější vztahy.

22. 2. 2012

Česká televize ve vysokém rozlišení: ČT HD vyhrazené pro Jedničku

ČT HD od 1. 3. 2012 přestává přepínat mezi programovými okruhy ČT1, ČT2 a ČT4. Natrvalo bude vysílat Jedničku ve vysokém rozlišení.

Česká televize vychází vstříc divákům, kteří preferují vysoké rozlišení obrazu. Na základě jejich ohlasů se od začátku března upraví systém ČT HD, distribuční cesty pro vysílání České televize v HD kvalitě.

Aktuálně je ČT HD společnou platformou pro vysílání Jedničky, Dvojky a sportovní Čtyřky ve vysokém rozlišení, přičemž mezi zmíněnými programovými okruhy přepíná podle toho, který z nich zrovna nabízí pořad v nativním vysokém rozlišení. O půlnoci z 29. 2. 2012 na 1. 3. 2012 nastane změna a ČT HD bude natrvalo vyhrazené Jedničce.

Úprava znamená pro diváky především zpřehlednění. Z ČT HD se tak prakticky stane ČT1 HD. Pokud lidé tento kanál naladí na svých přijímačích, mohou si jej bez obav uložit na předvolbu, na níž očekávají příjem Jedničky České televize. Od začátku března pak pod daným číslem předvolby najdou ČT1 neustále, trvale ve vysokém rozlišení.

Své vysílání ve vysokém rozlišení – ČT HD, od 1. 3. 2012 ČT1 HD – Česká televize zajišťuje primárně v satelitní digitální distribuci z družice Astra 3B na pozici 23,5° východně. Lze jej přijímat také v rámci zemského digitálního vysílání sítě 4 (dosud pouze experimentální negarantovaný provoz komerčního provozovatele, pro příjem je potřeba pokročilý digitální televizor či set-top-box DVB-T MPEG-4) a ČT HD do své distribuce přebírají také někteří komerční kabeloví a IPTV operátoři (také tyto distribuční cesty neprovozuje Česká televize, proto nemůže garantovat rozsah služeb a jejich technickou úroveň).

Michaela Fričová, tisková mluvčí ČT

Přílohy

Tisková zpráva (PDF) (258 kB)