Tiskové zprávy, archiv novinek — Televizní studio Ostrava — Česká televize

Televizní studio Ostrava

Televizní studio Ostrava

  • je tu s vámi 63 let
  • svou tvorbou pomáhá zajišťovat 20% podíl regionální produkce ve vysílání ČT

4. 3. 2019

Podává se rýže, vajíčková káva a křupavé chipsy z hadí kůže

Premiérové Postřehy odjinud – Vietnam očima Petra Voldána

Tři slova, když se řekne Vietnam? Skromnost, nezlomnost, příroda. Rýže, trhovci, motocykl. Pracovitost, nenáročnost, vlídnost. Každý z televizního štábu volí slova trochu jiná. Na čem se ale shodují je, že tři slova rozhodně nestačí. Třináct z nejzajímavějších témat, která může Vietnam nabídnout, představí krátké cestopisné fejetony z tradičního cyklu ostravského studia České televize Postřehy odjinud. Asijská exotika tak, jak ji vidí Petr Voldán, zamíří na obrazovku ČT 2 s premiérovým dílem v sobotu 16. března.

Postřehy odjinud se vydávají do Asie už potřetí. Po Jižní Koreji a čínském Sečuánu tvůrci ostravského televizního studia svým neotřelým způsobem představují Vietnam. Petr Voldán se tentokrát nenechává zastrašit žádnou atrakcí, dovedností ani zvířetem. Co je jen trochu možné, to zkouší na vlastní kůži. „Je to můj záměr – tam, kde to jde – trochu ukázat, jak se co dělá a že to vždycky není tak jednoduché, jak to z obrazovky vypadá,“ prozrazuje moderátor Petr Voldán: „Takže proto jsem pádloval v kulaté „ošatce“ na vodě, proto jsem stál po pás ve vodě vodního loutkového divadla a vodil po hladině draka, proto jsem pil vajíčkovou kávu, proto jsem na plátýnko nanášel rýžovou hmotu a sušil rýžový papír, omotal se hadem a jiného si pak nechal servírovat na talíř, jezdil jsem na motorce po Saigonu i nosil otýpky rýžové slámy po terasách v horách. To samé ale absolvoval celý tým, protože bez kamery a zvuku by to jaksi nebylo ono.

Trhy, kavárny, hadí restaurace i farma, chrámy, turistické vodní kanály, louky plné sušících se nudlí delších než leckteré záclony, malebná rýžová políčka, řemeslné dílny nebo nezvyklé kulturní podívané. Vietnamské Postřehy diváky svižně a komplexně zasvěcují do typické a v některých případech pro mnohé možná ještě neznámé podoby vzdálené asijské země. „Dostali jsme se do jedinečné lokality jedné z minorit vysoko ve vietnamských horách, kde se zastavil čas,“ říká režisér Jaroslav Večeřa. „Lidé žijí v dřevěných chatrčích i s dobytkem, děti chodí do školy přes kopce. Přesto každý den oblékají nádherně vyšívané pestrobarevné šaty, které jsou jejich pýchou a ve kterých ženy pracují dokonce i na rýžovištích. Natočit život v takové vesnici byl ale téměř problém, protože místní obyvatelé se neradi nechávají fotografovat.

Vietnam je pro kameramana úžasné sousto. Ať už se jedná o nádhernou členitou krajinu s rýžovými políčky či kávovými plantážemi, nebo o neopakovatelný kolorit velkých měst, která připomínají obrovská mraveniště, kde je ve dne v noci všechno v neustálém pohybu. My navíc máme ve štábu kameramana opravdu vynikajícího,“ vysvětluje dramaturg Karel Bělohlavý a režisér Jaroslav Večeřa doplňuje: „Přesně tak, díky Kiku Ketelešovi se Vietnam na televizní obrazovce nestává pouhou plochou turistickou pohlednicí. Naopak je barevný, plastický, obrazově nápaditý, kompozičně vyvážený, originálně viděný.

Nejen o fotogeničnosti Vietnamu a umění kameramana Krunoslava Kika Keteleše se mohou diváci přesvědčit sami už tuto sobotu 16. března ve 12:50 na ČT 2. Úvodní díl představí jeden z nejúchvatnějších pokladů UNESCO: Dračí zátoku s dvěma tisíci ostrůvky nejroztodivnějších tvarů a velikostí.

Přílohy

Postřehy odjinud - Vietnam očima Petra Voldána (3140 kB)

20. 5. 2019Atraktivní program, netradiční prostory a hvězdní interpreti klasické hudby
16. 5. 2019Udržitelný Palacký: parta, která se nedá
15. 5. 2019Dabing Street zabojuje v Monte Carlu o tři trofeje
14. 5. 2019Je tu šance na rekord. Ale co počasí?
7. 5. 2019Nevšední divácké zážitky ve třech různých jazycích
3. 5. 2019Moderovat byla prestiž i dřina, říká zkušená zpravodajka
25. 4. 2019Šli dobrovolně do války, úcty se doma nedočkali
24. 4. 2019Den otevřených dveří v České televizi
23. 4. 2019Hodinářův učeň: první ochutnávka je tu
18. 4. 2019Evropský úspěch: dvě festivalová uznání pro ostravské studio

« | | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 | | » (74)