Cestujte s Českou televizí

Publikace ke stažení

Tiskové zprávy — Televizní studio Brno — Česká televize

Televizní studio Brno

Televizní studio Brno

  • vysílá od října 2016 z moderního televizního komplexu v Brně-Líšni
  • svou tvorbou pomáhá zajišťovat 20% podíl regionální produkce ve vysílání ČT

12. 10. 2017

Cesty víry zavedou diváky ČT2 do oblasti Donbasu

Příběh mladého muže z Brna, který na Ukrajině založil organizaci Chuť pomáhat, přináší dokument Zdeňka Chaloupky Nový svět na Donbase. ČT2 ho uvede v neděli 15. října 2017 v 13:25 v rámci cyklu Cesty víry. Pořad vznikl v Tvůrčí producentské skupině Patricka Diviše v brněnském studiu.

Michal Kody Kislicki žil ještě nedávno život tuctového mladíka: přes den rutinní práce v jedné brněnské fabrice, po večerech kamarádi a utrácení za zbytečnosti. Před třemi lety ale odjel s dobrovolníky na Ukrajinu a jeho život se změnil od základů. Rozhodl se zůstat. V oblasti válkou zasaženého Donbasu založil organizaci Chuť pomáhat, která místním poskytuje duchovní i materiální podporu. „Lidem na frontě nestačí modlitba, v zimě si potřebují zatopit, aby neumrzli, a proto se staráme například o pravidelné dodávky dřeva a nabízíme různé formy podpory,“ říká Michal, který podle svých slov našel na Ukrajině nejen sám sebe, ale také víru a v neposlední řadě manželku Ksushu. S ní se seznámil při evakuaci lidí z odstřelované zóny. Hned první sbírka, kterou Michal uspořádal, vynesla 600 tisíc korun. Peníze tehdy pomohly přežít zimu stovce rodin. Dnes organizace eviduje na tři sta pravidelných dárců, což umožňuje nejen nákup dřeva, ale například také pořádání letních táborů pro děti z válečných zón. Rodinám i jednotlivcům pomáhá i projekt Dílny na frontě. Místní ženy v něm šijí tradiční ukrajinské panenky, které slouží jako dar pro sponzory. „Dokumentarista Zdeněk Chaloupka natáčel na Ukrajině letos v létě,“ upřesňuje dramaturgyně Lenka Marešová. „Snímek přináší nejen příběh Michala, ale i několika lidí, kterým podal svoji ruku,“ doplňuje. „Nemůžu říct, že bych válku bral jako něco čistě negativního,“ říká překvapivě Michal a svoje slova vysvětluje: „Já jsem díky ní změnil svůj život a našel jeho náplň. Člověk musí být hlavně tam, kde cítí, že ho potřebují. Tam, kde ze sebe může vydat svůj dar nebo talent.“

Přílohy

Michal Kody Kislicki našel smysl života v oblasti Donbasu (364 kB)

Organizace Chuť pomáhat podává pomocnou ruku potřebným (482 kB)

Výroba tradičních ukrajinských panenek (293 kB)

7. 9. 2018Ahoj, republiko!
15. 6. 2018Honza Cina s Aničkou Duchaňovou kočují na Déčku za pohádkou
7. 6. 2018Česká televize se vydává Krajinou vína
6. 6. 2018Český Detroit, ocelové srdce, černé město na východě. Tváře Ostravy v novém dokumentu České televize
25. 5. 2018Dokument Sólo pro jednu ruku získal ocenění Prix CIRCOM
24. 5. 2018Ve Zlíně padne v úterý první klapka nové kriminálky pro děti
23. 5. 2018Chtěl osvobodit Jana Husa. Ondřej Vetchý jako filozof Jeroným Pražský
17. 5. 2018Lezec Adam Ondra překonává světové rekordy přímo před kamerami České televize. Natáčí se nový cestopis
11. 5. 2018Youtuber, raperka i politik v indické továrně na boty. Zlatá mládež vystoupí z komfortní zóny a za hranice Česka.
17. 4. 2018S Lucií Výbornou do tůní, jezer a řek v novém přírodovědném cyklu Magické hlubiny

« | | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 | | » (31)