Cestujte s Českou televizí

Publikace ke stažení

Tiskové zprávy — Televizní studio Brno — Česká televize

Televizní studio Brno

Televizní studio Brno

  • vysílá od října 2016 z moderního televizního komplexu v Brně-Líšni
  • svou tvorbou pomáhá zajišťovat 20% podíl regionální produkce ve vysílání ČT

18. 9. 2017

Oslnil světové architekty a ovládl prostor. Nový dokument ČT připomíná Bohuslava Fuchse

Začátky zcela unikátní tradice brněnského funkcionalismu na osudech jejího předního představitele architekta Bohuslava Fuchse přináší dokument, který v brněnském studiu České televize natočil režisér Pavel Jirásek. Snímek Evropský architekt Bohuslav Fuchs zároveň připomíná 45 let od Fuchsova úmrtí. Vysílá ČT art ve středu 20. září 2017 v 20:20 hodin.

Hotel Avion, Zemanova kavárna, zábrdovické lázně, veletržní pavilon, budova hlavní pošty či Moravské banky v Brně, ale také mnohé Fuchsovy stavby v Praze a dalších městech stojí na pomyslném vrcholu evropské moderní architektury. „Snímek seznamuje s mimořádným významem českého architektonického modernismu, který se stal součástí evropského a světového kulturního dědictví,“ říká režisér Pavel Jirásek. Autoři filmu se netají tím, že chtějí dostat Bohuslava Fuchse zpět do centra pozornosti a připomenout jeho obrovský význam v mezinárodním kontextu. Vždyť už za jeho života do Brna přijížděli a stále přijíždí architekti i studenti oboru z celého světa, aby zhlédli Fuchsovy stavby, které dodnes vzrušují svou moderností. Svými pracemi Fuchs oslnil takové osobnosti světové architektury, jako byli Adolf Loos, Walter Gropius, Le Corbusier či Arne Jacobsen. „Oslovili jsme skupinu významných současných architektů, kteří v dokumentu hodnotí okruh či jednu z vybraných Fuchsových staveb,“ představuje snímek dramaturg ČT Martin Polák a dodává: „Architekti se vyjadřují k historické závažnosti, užitnému významu a také k současnému stavu těchto objektů.“ V pořadu promlouvají výrazné osobnosti světa architektury, například Karel Doležel, Viktor Rudiš, Jan Sapák, Petr Pelčák či Eva Jiřičná, která při natáčení uvedla: Ten člověk byl génius. Ovládá prostor tím nejlepším způsobem. V každém rohu, v každém detailu nacházím něco, co ukazuje na schopnosti vynikajícího architekta, designéra a člověka. Prostor, který vytvořil, je knihou, podle které by se měli studenti učit.“ Bohuslava Fuchse (1895 – 1972) neproslavily jen architektonické návrhy hotelů, kaváren a administrativních budov, ale také projekty obytných a lázeňských domů, továren a dokonce i hřbitovů a pomníků. Neméně významné jsou jeho urbanistické práce. Navrhoval i nábytek. Tvůrci dokumentu při natáčení i jeho přípravě spolupracovali s řadou institucí, například s Obcí architektů, památkáři, vysokými školami, muzei nebo Českými centry v několika evropských městech v Berlíně, Londýně, Varšavě a Vídni. Pořad podpořila Nadace české architektury, Národní památkový ústav, Jihomoravský kraj a Statutární město Brno. Předpremiérová projekce dokumentu Evropský architekt Bohuslav Fuchs se uskuteční v pondělí 18. září 2017 v 18 hodin v Galerii architektury v Brně, Starobrněnská 18.

Přílohy

Režisér Pavel Jirásek při natáčení dokumentu (1032 kB)

Fuchsův pavilon na brněnském výstavišti (978 kB)

Z natáčení v budově Moravské banky v Brně (934 kB)

Natáčelo se také ve slavné zemanově kavárně v Brně (938 kB)

15. 6. 2018Honza Cina s Aničkou Duchaňovou kočují na Déčku za pohádkou
7. 6. 2018Česká televize se vydává Krajinou vína
6. 6. 2018Český Detroit, ocelové srdce, černé město na východě. Tváře Ostravy v novém dokumentu České televize
25. 5. 2018Dokument Sólo pro jednu ruku získal ocenění Prix CIRCOM
24. 5. 2018Ve Zlíně padne v úterý první klapka nové kriminálky pro děti
23. 5. 2018Chtěl osvobodit Jana Husa. Ondřej Vetchý jako filozof Jeroným Pražský
17. 5. 2018Lezec Adam Ondra překonává světové rekordy přímo před kamerami České televize. Natáčí se nový cestopis
11. 5. 2018Youtuber, raperka i politik v indické továrně na boty. Zlatá mládež vystoupí z komfortní zóny a za hranice Česka.
17. 4. 2018S Lucií Výbornou do tůní, jezer a řek v novém přírodovědném cyklu Magické hlubiny
23. 1. 2018ArtZóna poprvé z Brna

« | | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 | | » (31)