ČTsport

ČTsport
sobota 20. ledna 2018 Ilona

Ruský expert připustil, že si sportovci pomáhají vdechováním xenonu

Velikost textu:

Moskva – Před několika málo dny nařkla německá televize WDR ruské sportovce, že si k lepším výkonům (nejen na olympijských hrách) pomáhají inhalací xenonu. Nyní tvrzení žurnalistů do značné míry potvrdil šéf ruské biologicko-lékařské agentury (FMBA) Vladimir Ujba. "Xenon není zakázaný. Je možné, že to naši sportovci využívali. Na tom není nic špatného," uvedl. Vdechování xenonu není oficiálně dopingem, může ovšem napomáhat zvyšování výkonosti. 

Vítězní Alexandr Legkov, Maxim Vylegžanin a Ilja Černousov
Vítězní Alexandr Legkov, Maxim Vylegžanin a Ilja Černousov

"Tato metoda byla vyvinuta výhradně kvůli tomu, aby zvýšila výkonnost - pro mě to je doping," řekl ale již dříve prezident Světové antidopingové agentury WADA Craig Reedie. Německá televize WDR informovala o inhalaci xenonu ruskými sportovci den po skončení zimních olympijských her v Soči, kde zástupci pořadatelské země díky zisku 33 medailí ovládli hodnocení zemí.

Podle WDR ruští sportovci tuto metodu využívali už od olympijských her v Aténách 2004. Vdechování xenonu povzbuzuje tvorbu hormonu erythropoietinu (EPO) v těle, a nepřímo tak napomáhá ke zlepšení výkonnosti. Dodávání EPO do lidského organismu je ve sportu zakázáno a je považováno za porušení antidopingových pravidel.

"Držíme se principu nevyužívat žádné látky nebo metody, které zakazuje Světová antidopingová agentura WADA," uvedl šéf ruského ústavu FMBA Ujba. "Nepoužíváme nic, co je ilegální, co je škodlivé a co má nějaké vedlejší účinky," dodal. Prezident WADA Craig Reedie přislíbil, že se jeho organizace bude možným zneužitím inhalace xenonu v nejbližší době zabývat. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.