ČTsport

ČTsport
čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Olympiáda v Soči a její NEJ - pro Čechy medaile a sázení

Velikost textu:

Soči - Zimní olympiáda v Soči byla jednoznačně nejstřeženější a nejdražší. Stála v přepočtu kolem jednoho bilionu korun. Kromě toho má i další nej - třeba nejteplejší či nejbohatší na sázky v historii. Češi během Her prosázeli víc než 800 milionů korun. Rekordní je však hlavně počet medailí, které si naši sportovci odvezli.

Česká výprava na slavnostním zakončení Her v Soči
Česká výprava na slavnostním zakončení Her v Soči

Dvakrát zlato, dvakrát bronz a čtyřikrát se blýskalo na krku českých sportovců v Soči stříbro. To je nejvíc v historii. Olympionici si za ně rozdělí částku přesahující 7,5 milionu korun. Teď jsou na řadě jejich manažeři, hlavně na nich totiž záleží, jak sportovci své úspěchy zúročí. V ideálním případě mohou svůj olympijský příběh přetavit v peníze například z reklam.

"Manažer musí aktuálně vyvinout maximální úsilí směrem k potenciálním sponzorům. Využít euforie. Je to o masivní komunikaci, vyjednávání a co nejkratším možném čase," upozorňuje výkonný ředitel Sport Invest Marketing David Trávníček.

Třeba Evě Samkové, která si ve snowboardcrossu vyjela první české zlato, začaly přicházet nabídky jen pár hodin po vítězném závodě. Firmy láká i český biatlonový sen - hlavně pak Gabriela Soukalová. "Biatlon nemůže být slavnější a známější díky její stříbrné medaili. Ale spíš to bude taková třešnička na dortu pro biatlon, pro sport jako takový a pro budoucí přísun dalších peněz," doplnil Trávníček.

přehrát video
Ekonomika ČT24: Olympiáda v Soči a její NEJ

Nabídky přicházejí, rozhodující je až podpis kontraktu

"Máme už nabídky jak pro biatlonový tým, tak pro Jardu Soukupa, Gábinu, Ondru, takže si myslím, že ta situace relativně je příjemná v tomto slova smyslu. Na druhou stranu je to potřeba všechno brát s pokorou a s rezervou, protože smlouva je platná, až když je podepsaná a vyjednaná," potvrdil manažer biatlonistů Jiří Hamza.

Olympiáda v Soči byla ale dobrou příležitostí nejen pro české sportovce. Pochvalují si ji i zástupci firem, které se přímo v dějišti Her mohly prezentovat – například Škoda Auto.

Sázení

Žně měly díky olympiádě i sázkové kanceláře. Češi v nich totiž během Her utratili přes 800 milionů korun - z toho nejvíc na hokej. K trhákům patřil hlavně osmifinálový souboj mezi Českem a Slovenskem. Na ten se sešly tikety za asi 20 milionů korun.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.