ČTsport

ČTsport
pátek 24. listopadu 2017 Emílie

Konec éry

Velikost textu:

Je to trochu symbolické, že finále olympijského turnaje v Soči hrála Kanada a Švédsko. Obě země se totiž ve finálovém souboji potkaly naposledy v roce 1994, tedy na Hrách, kde ještě nestartovali hokejisté z NHL. Teď s velkou pravděpodobností éru zámořských profesionálů pod pěti kruhy ukončily.

Michal Dusík
Michal Dusík

Nic samosebou ještě není jisté a jednání o přerušení NHL pro rok 2018 Mezinárodní hokejovou federaci i Mezinárodní olympijský výbor teprve čekají, ale zatím se nezdá naděje na úspěšnou domluvu moc reálná. Už před Soči nejevila NHL moc velké nadšení s tím, že po ročníku zkráceném výlukou musí znovu na 2 týdny zastavit svou soutěž. Nakonec ale i pod tlakem některých ruských hráčů a také po dohodě s hráčskou asociací svolila. Mezinárodní olympijský výbor přitom musel obětovat část ze svých marketingových práv a mimo jiné svolit i s použitím olympijské symboliky a olympijských záběrů na webu NHL, což jinak striktně odmítá.

Navíc Rusko je pro NHL stále ještě marketingově velmi zajímavé, což se ovšem o dalším pořadateli nedá říct. Jižní Korea se asi těžko stane pro NHL natolik zajímavým trhem, aby pro něj obětovala dva týdny své soutěže. Z olympijského startu hráčů NHL totiž plynou pouze zápory. Dva týdny bez hokeje znamenají nejenom několik ztracených zápasů a tedy neprodané vstupenky, reklamní předměty, občerstvení a další přímé ztráty, ale také ztrátu zájmu diváků. Když se hrálo v Kanadě nebo v USA, tak fanoušky udržovaly v napětí alespoň olympijské přenosy, ale s nárůstem časového posunu se zmenšuje jejich dosah. Což o to, v Kanadě se budou na hokej dívat i ve 3 ráno, ale v USA hokej stále nepatří mezi nejpopulárnější sporty a bojuje o každého diváka.

Navíc vítězství znovu získala Kanada a předstihla Rusko / Sovětský Svaz v počtu zlatých medailí, a tak se zdá, že i pro hokejovou kolébku je pravý čas uzavřít olympijskou kapitolu s podtitulem NHL. Kapitolu, která přinesla zajímavou konfrontaci, tři zlaté medaile pro Kanadu, ale také triumf Švédska a premiérové vítězství České republiky. Ale třeba se pletu (a bych byl opravdu rád, kdyby tomu tak bylo) a také za 4 roky se sejde na hokejovém turnaji kompletní světová špička. A třeba do ní budeme jednou zase patřit i my.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.