TCL V Repre

Rychlobruslař An se stal nejúspěšnějším sportovcem Her

Soči - Naturalizovaný Rus Viktor An získal v závěrečném dnu soutěží na krátké dráze dva tituly a s třemi zlatými medailemi a jedním bronzem se stal nejúspěšnějším sportovcem olympijských her v Soči. Osmadvacetiletý rychlobruslař tak zopakoval svoji sbírku z Turína 2006, kde ještě závodil za Koreu pod rodným jménem An Hjon-so.

Viktor An
zdroj: ČTK/AP autor: Darron Cummings

An v hale Iceberg nejprve ovládl závod na 500 m, což byla poslední trať, z níž dosud neměl olympijské zlato. Poté, co v Soči už triumfoval na 1000 m, vybojoval páté zlato a stal se nejúspěšnějším zástupcem svého sportu v historii ZOH.

Triumf korunoval o necelou hodinu později ve štafetě, v níž dovezl Rusko do cíle na prvním místě. Stejně jako před osmi lety v Turíně tak vybojoval tři zlaté medaile a jeden bronz (ze závodu na 1500 m) a s osmi medailemi vyrovnal rekordní sbírku Američana Apola Antona Ohna.

Osmnáctinásobný mistr světa An má ruské občanství od roku 2011. S korejskými funkcionáři se rozhádal kvůli tomu, že se rok předtím nedostal do nominace na olympijské hry ve Vancouveru. Na pětistovce dnes za ním dojeli Číňan Wu Ta-ťing a Kanaďan Charle Cournoyer, ve štafetě získali další medaile Američané a Číňané.

Závod žen na 1000 m vyhrála Korejka Pak Sung-hi a po vítězství ve štafetě získala druhé olympijské zlato. Bronzová medailistka ze závodu na 500 m za sebou ve finále nechala Číňanku Fan Kche-sin a svou krajanku Sim Sok Hi.

Výsledky v short tracku:

Muži:

500 m: 1. An (Rus.) 41,312, 2. Wu Ta-ťing (Čína) 41,516, 3. Cournoyer (Kan.) 41,617, 4. Liang Wen-chao 1:13,90, 5. Chan Tchien-jü (oba Čína), 6. Celski (USA), 7. Eley (Brit.), 8. Knegt (Niz.), 9. Sakašita (Jap.), 10. Van der Wart (Niz.).

Štafeta 5000 m: 1. Rusko (An, Jelistratov, Grigorjev, Zacharov) 6:42,100 - olympijský rekord, 2. USA (Alvazer, Celski, Creveling, Malone) 6:42,371, 3. Čína (Čchen Te-čchüan, Chan Tchien-jü, Š' Ťing-nan, Wu Ta-ťing) 6:44,521, 4. Nizozemsko, 5. Kazachstán, 6. Kanada, 7. Korea, 8. Itálie.

Ženy:

1000 m: 1. Pak Sung-hi (Korea) 1:30,761, 2. Fan Kche-sin (Čína) 1:30,811, 3. Sim Sok Hi (Korea) 1:31,027, 4. Smithová (USA) 1:31,301, 5. Ter Morsová (Niz.), 6. Maltaisová (Kan.), 7. Christieová (Brit.), 8. Li Ťien-žou (Čína), 9. Lockettová (Austr.), 10. Kim Alang (Korea), Novotná diskvalifikována v rozjížďce.

An je čtvrtým nejúspěšnějším sportovcem ZOH

V historickém žebříčku se zařadil za ruskou běžkyni na lyžích Ljubov Jegorovovou, jež vedle šesti zlatých získala dvě stříbra. Druhý je s dvanácti medailemi včetně osmi titulů norský běžec na lyžích Björn Dählie, kterého v Soči sesadil z pozice nejúspěšnějšího zimního olympionika krajan Ole Einar Björndalen. Fenomenální biatlonista může ještě v sobotní štafetě sbírku osmi zlatých, čtyř stříbrných a jedné bronzové medaile vylepšit.

Přehled nejúspěšnějších sportovců na zimních olympijských hrách podle hodnoty medailí: