ČTsport

ČTsport
úterý 26. září 2017 Andrea

V Soči se dopovalo. Zkouškou neprošli Sachenbacherová a Frullani

Velikost textu:
aktualizováno 21. 2. 2014 18:27

Soči – O první dopingový případ na olympijských hrách v Soči se postarala německá biatlonistka Evi Sachenbacherová-Stehleová. Bývalou běžkyni na lyžích, která skončila čtvrtá v závodě biatlonistek s hromadným startem i ve smíšené štafetě, kde Češi slavili v obou případech stříbro, čeká disciplinární řízení. Dopoval i italský bobista William Frullani. Oba byli z Her okamžitě vyloučeni a čeká je disciplinární řízení.

Evi Sachenbacherová-Stehleová
Evi Sachenbacherová-Stehleová

Bývalá běžkyně na lyžích potvrdila pozitivní test v podvečer v oficiálním prohlášení. V jejím těle byl zjištěn stimulant metylhexanamin a jeho nález potvrdila i analýza kontrolního vzorku. "Právě prožívám nejděsivější noční můru, jakou si člověk dokáže představit. Vůbec si nedokážu vysvětlit, jak mohlo k pozitivnímu testu dojít," napsala Němka. Prý si nechávala i své výživové doplňky předem prověřit v laboratoři.

Třiatřicetiletá majitelka dvou zlatých a tří stříbrných medailí z předchozích tří olympiád, kde startovala ještě v běhu na lyžích, nastoupila v Soči ve všech závodech. Čtvrtá skončila v závodě biatlonistek s hromadným startem i ve smíšené štafetě, kde Češi slavili v obou případech stříbro. Ve sprintu byla jedenáctá, ve stíhačce 27. a ve vytrvalostním závodě 20., z výsledkových listin ale bude vyškrtnuta. Do dnešní štafety nenastoupila.

Němka měla potíže s dopingovými komisaři už před olympiádou v Turíně 2006. Den před slavnostním zahájením měla zvýšené hodnoty krevního obrazu a následovalo pozastavení činnosti na pět dnů. Nestihla proto úvodní závod.

Frullaniho nahradí Romanini

Pozitivní test Frullaniho byl potvrzen ještě předtím, než bobista v Soči zasáhl do soutěže. Zástupci Italského olympijského výboru (CONI) oznámili, že závodník měl při úterní kontrole pozitivní test na stimulant dimetylpentylamin. Funkcionáři proto bývalého desetibojaře vyřadili z posádky čtyřbobu, kde ho na místě brzdaře nahradil Samuele Romanini.

O Frullaniho pozitivním testu informoval italskou výpravu Mezinárodní olympijský výbor. Vzorek komisaři odebrali při mimosoutěžní kontrole v olympijské vesnici. Čtyřiatřicetiletý Frullani podle CONI požádal o novou analýzu, která pozitivní výsledek potvrdila.

Organizátoři Her v Soči plánovali provést během olympiády rekordních 2 453 dopingových kontrol, z toho 1 269 ještě před začátkem soutěží. Na testy chodí automaticky pět nejlepších v každé disciplíně, další pak určí los.

Od zimní olympiády v Grenoblu v roce 1968, kdy měly dopingové testy premiéru, se objevilo na zimních hrách 20 dopingových případů, což je výrazně méně než na letní olympiádě. Nejvyšší počet dopingových případů zažily ZOH v Salt Lake City a v Turíně, shodně po sedmi. Před čtyřmi lety ve Vancouveru byla potrestána polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková.

Zdroj: ČT sport, ČTK, Reuters

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.