ČTsport

ČTsport
pondělí 11. prosince 2017 Dana

České skikrosařky na senzaci nedosáhly, zlato slaví Thompsonová z Kanady

Velikost textu:
aktualizováno 21. 2. 2014 13:33

Soči – Českým skikrosařům olympijské závody nevyšly. Po čtvrtečním konci Tomáše Krause již v osmifinále vypadly ve stejné fázi soutěže i Andrea Zemanová a Nikol Kučerová, pro které to byla olympijská premiéra. Zlato získala Kanaďanka Marielle Thompsonová. Pro stříbro si dojela její krajanka Kelsey Serwaová a bronz putuje do Švédska zásluhou Anny Holmlundové.

Marielle Thompsonová (vpravo) slaví zisk zlaté medaile se stříbrnou krajankou Kelsey Serwaovou
Marielle Thompsonová (vpravo) slaví zisk zlaté medaile se stříbrnou krajankou Kelsey Serwaovou

Ve finále odstartovaly nejlépe Kanaďanky. Brzy se do čela dostala Thompsonová a vedoucí žena světového poháru už před sebe nikoho nepustila. Druhá jela mistryně světa z Deer Valley 2011 Serwaová a pozici si také pohlídala.

"Je to šílené. Po projetí cílem mi proletěla tělem obrovská vlna emocí. Jsem o to šťastnější, že je Kelsey stříbrná. Celý den jsme si užily, pomáhaly jsme si," řekla jednadvacetiletá Thompsonová. "Nedokážu popsat své nadšení z toho, že jsme dvě Kanaďanky na prvním a druhém místě," zářila Serwaová.

Za bronzem dlouho mířila Francouzka Ophélie Davidová, sedminásobná vítězka světového poháru, jenomže o stupně vítězů přišla. Sedmatřicetiletá legenda skikrosu, která po Soči ukončí kariéru, po jednom ze skoků neustála dopad. Cesta k bronzu se tak otevřela pro Holmlundovou.

přehrát video
Záznam kvalifkace skikrosařek

Obě Kanaďanky měly v srdci tragicky zesnulého krajana Nika Zoricice, který se zabil po pádu při závodech v roce 2012. "Vím, že jeho duch byl s námi. On byl skvělý člověk, kolega, kamarád a tenhle sport miloval. Moc našemu ženskému týmu pomohl a tenhle úspěch je pro něj," řekla Serwaová, skikrosařka provozující jógu.

Zemanová ztrácela v osmifinále od startu na dvojici soupeřek. Za Švédkou Holmlundovou a Rakušankou Katrin Ofnerovou dojela třetí a vypadla. "Chtěla jsem aspoň jednou postoupit, ale měla jsem docela těžké soupeřky. Start jsem měla dobrý, ale jsou tady dost velké rozdíly. Trať je náročná, a když je někdo fakt lepší, ujede docela o dost," hodnotila dcera Bohumíra Zemana, čtvrtého lyžaře v kombinaci na Hrách v roce 1980.

Kučerová jela čtyřčlennou rozjížďku a měla dobrý start. V kontaktu o první dvě postupové příčky se ale držela jen krátce. Švýcarka Sanna Lüdiová a Australanka Katya Cremaová jí brzy poodjely a ani druhá česká závodnice na čtvrtfinále nedosáhla.

"O velké chybě nevím, asi jsem dělala spoustu malých. Prostě mi ujížděly," pokrčila rameny Kučerová. "Byla jsem trochu rozhozená z pádu v kvalifikaci. Naštěstí mám jen naražený bok. Myslím, že jsem mohla mít lepší pozici do závodu, to mě naštvalo hodně," uvedla. Kučerová a Zemanová ve vyřazovacích jízdách skončily v Soči ve stejné fázi jako o den dříve Tomáš Kraus.

Skikros žen provázela řada pádů. V kvalifikaci skončila v ochranných sítích i Kučerová, ale vyvázla bez zranění a jízdu dokončila. Ve čtvrtfinále už dvě závodnice tolik štěstí neměly. Němku Annu Wörnerovou a Chilanku Stephanii Joffroyovou organizátoři odvezli z trati na kanadských saních na ošetření. Wörnerová si přetrhla zkřížený vaz v pravém koleně a zlomila hlavici holenní kosti.

Skikros - ženy:

1. Thompsonová, 2. Serwaová (obě Kan.), 3. Holmlundová (Švéd.), 4. Davidová (Fr.), 5. Näslundová (Švéd.), 6. Ofnerová (Rak.), 7. Cremaová (Austr.), 8. Smithová (Švýc.), 9. Wörnerová (Něm.), 10. Müllerová (Švýc.), ...21. Zemanová, 24. Kučerová (obě ČR) vyřazeny v osmifinále.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.