pátek 24. listopadu 2017 Emílie

Short track - trochu ostřejší verze rychlobruslení

Soči - Olympijské medaile v short tracku se rozdávají od olympijských her v Albertville v roce 1992. Ovál dlouhý 111 metrů bývá vytvořený na klasickém hokejovém kluzišti, často na něm dominují reprezentanti asijských zemí, kteří získali více než dvě třetiny všech zlatých medailí. Českou republiku budou na Hrách reprezentovat Kateřina Novotná s Vojtěchem Loudínem.

Kateřina Novotná

Kořeny rychlobruslení na krátké dráze sahají do Severní Ameriky. Právě tam mají velkou historii závody s hromadným startem. Také se zde často jezdilo v halách na oválech kratších, než jak je předepisují mezinárodní pravidla.

Zámořská verze rychlobruslení se poprvé představila na olympiádě v roce 1932, pak ale dlouho čekala na uznání. Na Hry se vrátila až o šedesát let později, svůj světový šampionát má teprve od roku 1976. Na rozdíl od klasického rychlobruslení je skort track kontaktnějším sportem a není nouze o důraznější souboje. Na to pamatují i pravidla, která přehnané či úmyslné strkanice trestají diskvalifikací.

Rychlobruslení na krátké dráze

S pády je spojen i jeden z nejznámějších shorttrackových závodů na olympiádě. Steven Bradbury se stal prvním olympijským vítězem z Austrálie, když v Salt Lake City získal zlato na kilometrové trati. Bradbury nevěřil, že by mohl konkurovat nejlepším, a tak se spolu s trenérem rozhodli, že místo soubojů s rizikem pádu raději pojede vzadu. A taktika se dokonale vyplatila ve finále, kde popadali v poslední zatáčce všichni čtyři Bradburyho soupeři.

V olympijském programu je celkem osm medailových závodů, muži i ženy závodí v individuálních závodech na 500, 1 000 a 1 500 metrů. K tomu se závodí ještě ve štafetách, ženská se jede na 3 000 a mužská na 5 000 metrů.

Češi budou mít v short tracku dvojnásobné zastoupení

Češi budou mít v short tracku dvojnásobné zastoupení. Již počtvrté se na olympijské hry vydá Kateřina Novotná. Jejím nejlepším umístěním je šesté místo na půlkilometrové trati z Turína. Na minulé olympiádě ve Vancouveru vybojovala na téže trati dvanácté místo. Novotné se daří spíše na evropských šampionátech, získala už deset medailí, z toho pět zlatých.

Olympijskou premiéru zažije Vojtěch Loudín, který se do závodu kvalifikoval díky výsledkům ve světovém poháru. Postoupil jako 34. z šestatřiceti závodníků, kteří do Soči přijedou. Loudínovým největším dosavadním úspěchem je 11. místo ze světového šampionátu 2009, které vybojoval na patnáctistovce.