ČTsport

ČTsport
sobota 26. května 2018 Filip

GLOSA: Olympijská myšlenka (zase chvíli) funguje

Velikost textu:

Pustím televizi: Ester Ledecká, pustím rádio: Ester Ledecká, pustím počítač: Ester Ledecká. Já se teď, člověče, skoro bojím pustit na sporáku plyn… To je starý vtip, který jsem trochu upravil a zaktualizoval. S.T.R. je fenoménem posledních dnů. Fenomén, který přesáhl hranice naší kotlinky.

Ester Ledecká se raduje ze zisku zlaté medaile
Ester Ledecká se raduje ze zisku zlaté medaile

Přesáhl i hranice sportů. V době, kdy je specializace na jeden sport podle většiny odborníků nutná (vlastně možná podle všech odborníků, protože Ledecká na ty kolem sebe v tomhle nedala), se objeví slečna, která jezdí na lyžích i na snowboardu jako drak – pardon, dračice. A to není ze slavných horských masivů. Prkno i lyže nazula ve Špindlu.

Svůj olympijský příběh, zahájený šokujícím triumfem v Super-G, dotáhla zlatem v obřím slalomu snowboardistek k pointě, která v závěru finálového utkání vyklouzla například německým hokejistům. Už ve dvaadvaceti se stala legendou. A položila tak tu pomyslnou třešničku na špičku olympijského dortu, který společně upeklo všech šest českých medailistů.

Ti všichni dokázali, že ačkoliv je olympiáda a další monstrózní sportovní akce v současné době z velké části strojem na peníze, když se to za ně ale udělá dobře, tedy tak, že přes všechny obstrukce a nařízení navenek vše vypadá skvěle – jsou všichni spokojení. Fanoušci na místě i u televizí i sami sportovci. Od hvězd, které bojují o medaile, po ty, kteří se tu hlavně těší na selfíčka s těmi prvními.

Zkrátka šlape to. I ti, kteří se jinak o sport moc nezajímají, najednou vstávají uprostřed noci a fandí krajanům, o nichž ještě před nedávnem ani nevěděli, jaký sport vlastně dělají. Národní hrdost se už tak nějak nenosí, ale tady najednou zase funguje. Národ, rozdělený politiky, se tady dal zase dohromady – i když ještě v pondělí na Staromáku a pak to nejspíš pomine. Ale zaplať pán Bůh za ty dary.

Ono ve sportu je totiž vždycky něco za něco. Za dřinu i talent pak přijdou někdy úspěchy a sláva, peníze jsou potřeba, ale samy o sobě nestačí. Když k tomu přidáme fair play – jak by mohlo být na světě krásně.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Chris Froome bude novým šampionem Giro d'Italia. Dumoulin útočil marně
    Chris Froome bude novým šampionem Giro d'Italia. Dumoulin útočil marně vydáno před 14 minutami Čekalo se, zda ve dvacáté etapě Giro d'Italia ještě dojde k přeskupení sil. Nedošlo k tomu, i když nikoliv pro nedostatek snahy. Tom Dumoulin zkusil v závěrečném stoupání do Cervinie ...
   • ON-LINE: Bohemians 1905 – Sparta Praha
    Online reportáž
    ON-LINE: Bohemians 1905 – Sparta Praha vydáno před 30 minutami Také v závěrečném 30. kole první ligy jde ještě o hodně. V malém pražském derby mezi Bohemians a Spartou je ve hře zejména třetí příčka tabulky, která by Spartě zajistila ...
   • ŽIVĚ: Česko - Slovensko
    Sport živě
    ŽIVĚ: Česko - Slovensko vydáno před 30 minutami V Praze nastupují k dalším utkáním Evropské ligy české volejbalistky a volejbalisté. Češky porazily dvakrát Španělsko a vedou skupinu C. Domácí volejbalisté naopak dvakrát ...
   • ŽIVĚ: Závod mužů do 23 let
    Sport živě
    ŽIVĚ: Závod mužů do 23 let vydáno před 46 minutami Loňský šampion je zpátky. Petter Fagerhaug loni ujel před novoměstskými diváky všem soupeřům a s přehledem zvítězil. Zopakuje bronzový medailista z mistrovství světa znovu svůj ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.