pátek 20. dubna 2018 Marcela
NAGANO ZNOVU: 20 LET OD ZLATÉHO TURNAJE

Před čtvrtfinále dělaly vrásky českému týmu potlučený Jágr a myšlenky na Američany

Dobře rozehraná základní skupina vzala za své po nevydařeném závěru utkání proti Rusku. Těsná porážka 1:2 mrzela české hráče o to víc, neboť přišli o výhodnější postavení pro play-off a místo Běloruska je v duelu o postup do medailových bojů čekal obhájce Světového poháru z USA. Aby byla situace ještě horší, nebylo jisté, zda Jaromír Jágr po tvrdém nárazu od Borise Mironova do zápasu vůbec nastoupí. S těžce naraženým ramenem musel dokonce vynechat předzápasový trénink.

Jaromír Jágr

Běžela teprve jedenáctá minuta závěrečného klání ve skupině proti Rusku, když se dech českých fanoušků i reprezentantů zastavil. Jaromíra Jágra srazil tvrdě k ledu ruský obránce Boris Mironov poté, co vystavil osmašedesátce pověstný "strom" těsně za modrou čárou útočného pásma. Jágr zůstal ležet a nikdo netušil, zda ještě bude v zápase hrát, natož zda bude pokračovat v turnaji.

"Dostal jsem od Mironova takovou bombu, že jsem skoro nevěděl o světě," popsal Jágr později. "Bál jsem se, že mám otřes mozku a zlomenou klíční kost," dodal. Jágr nejprve odstoupil, když se předčasně odbelhal do kabiny. Do zápasu se však nakonec vrátil, a to hned od začátku druhé třetiny.

Po zbytek první části alternoval v prvním útoku Martin Ručinský a útoky se střídaly v nepravidelném pořadí. Zranění Jágra nakonec nevypadalo vážně, přesto zanechalo stopy na jeho hře. Předzápasový trénink před čtvrtfinálovým duelem se Spojenými státy proto raději vynechal.

Záznam skupinového utkání Česko - Rusko z Nagana 1998

Své si užil také brankář Dominik Hašek. V desáté minutě schytal prudkou ránu Kamenského do masky a z boku helmy mu odpadl kus modrého plastu. Zápas s naštípnutým krytem obličeje sice dochytal, ale pro zbytek turnaje si musel vzít svou černou masku z Buffala.

Kromě problémů s technickými náležitostmi musel "Dominátor" strávit také dva rychlé góly ze 44. minuty, které padly v průběhu pouhých deseti vteřin. Nejprve nedosáhl na skrytou střelu Valerije Bureho, kterou schoval Jiří Šlégr, poté nechytil nevyzpytatelný pokus v pádu v podání Žamnova. Pokud měl Hašek ve čtvrtfinále tým podržet a dovést ho do nejlepší čtyřky turnaje, bylo zapotřebí uzamknout branku.

Poslechněte si Nagano fokus podcast se Slavomírem Lenerem, Jaroslavem Špačkem a Petrem Vichnarem o tom, co stálo za českou cestou za zlatem:

Čtvrtfinálový soupeř ostatně patřil k těm nejnebezpečnějším. Místo posledních Bělorusů z druhé skupiny, kteří tak připadli sborné, čekali na národní mužstvo Američané. Rozhodla o tom také porážka Spojených států v prestižním duelu proti Kanadě.

Javorovým listům tak dokonale vyšla po přesvědčivém vítězství 4:1 odveta za prohrané finále Světového poháru 1996, a Kanaďané se tak mohli těšit na papírově snadného soupeře z Kazachstánu. Poslední čtvrtfinálovou dvojici vytvořili Finové se Švédy. Tento souboj sliboval střet severských hvězd jako Teemu Selänne, Saku Koivu, Jari Kurri, Mats Sundin, Daniel Alfredsson nebo Peter Forsberg.

Američané představovali pro českou reprezentaci velkou výzvu. Mužstvo plné hvězd z NHL bylo jasným favoritem, ale snaha Čechů odčinit propadák ze Světového poháru měla být silnější. "Když jdete do zápasu nebo do turnaje se strachem, tak nemůžete nikdy nic vyhrát," řekl k čtvrtfinálovému souboji s USA asistent trenéra Slavomír Lener.

"V zápase s Amerikou šlo o to, abychom zápas odehráli se vší ctí, abychom byli důstojným soupeřem. Samozřejmě jsme chtěli najít cestu, jak vyhrát, jak Američany porazit, ale kluci to museli ukázat na ledě. Museli to vzít na sebe," uvedl Lener. Velký souboj se blížil, jeho průběh s vítězným obratem si však den před prvním buly představoval málokdo.

Zdroj: ČT sport, iDnes.cz