Paralympijský magazín

Portyk byl v Chaux-Neuve dvanáctý

Chaux-Neuve (Francie) - Tomáš Portyk obsadil dvanácté místo ve francouzském Chaux-Neuve a vyrovnal svůj druhý nejlepší výsledek ve Světovém poháru. Miroslav Dvořák při debutu v sezoně nenastoupil do běžecké části. Vyhrál olympijský vítěz Eric Frenzel z Německa.

Tomáš Portyk
zdroj: AP autor: Kerstin Joensson

Světový pohár v severské kombinaci se ve Francii rozběhl po pětitýdenní pauze vynucené teplým počasím a nedostatkem sněhu. Naposledy se závodilo před Vánoci v Ramsau, kde si Portyk vyjel životní desáté místo. Devatenáctiletý český reprezentant atakoval elitní desítku také dnes. Po skoku byl patnáctý a na desetikilometrové trati se sedmnáctým nejrychlejším během posunul o tři příčky vpřed. K desáté pozici mu chyběly tři sekundy.

Poprvé se v zimní sezoně představil na startu závodu SP Dvořák, jenž se na podzim zotavoval z mononukleózy. Ve skokanské části obsadil 35. místo a do běhu už nenastoupil. Třetí český reprezentant Petr Kutal byl předposlední pětačtyřicátý.

Pro vítězství si dojel stejně jako v Ramsau Frenzel, jenž vyhrál o 4,7 sekundy před Rakušanem Bernhardem Gruberem a 6,5 sekundy před vítězem skokanské části Akitem Watabem z Japonska. Frenzel si díky 25. vítězství v kariéře udržel šanci na to, aby jako první sdruženář v historii vyhrál počtvrté za sebou SP. V průběžném pořadí ztrácí pouhé tři body na vedoucího krajana Fabiana Riessleho, jenž byl dnes pátý.

Výsledky závodu SP v severské kombinaci v Chaux-Neuve

1. Frenzel (Něm.) 21:26,0, 2. Gruber (Rak.) -4,7, 3. A. Watabe (Jap.) -6,5, 4. Rydzek -17,7, 5. Riessle (oba Něm.) -43,0, 6. Graabak (Nor.) -48,8, 7. Costa (It.) -50,1, 8. Klapfer (Rak.) -50,9, 9. Klemetsen -52,8, 10. Riiber (oba Nor.) -53,5, ...12. Portyk -55,6, 45. Kutal -4:17,4, Dvořák (všichni ČR) nenastoupil do běhu.

Průběžné pořadí SP (po 5 z 18 závodů): 1. Riessle 294, 2. Frenzel 291, 3. Krog (Nor.) 257, 4. A. Watabe 254, 5. Gruber 202, 6. Graabak 177, ...20. Portyk 62.