středa 21. února 2018 Lenka
SP v rychlobruslení

Sáblíková je zpět na "bedně", v Salt Lake City skončila druhá

aktualizováno 10. 12. 2017 23:01

Nejlepší výsledek v letošní sezoně na trati 3000 metrů si v americkém Salt Lake City připsala rychlobruslařka Martina Sáblíková. Trojnásobná olympijská vítězka zajela svůj nejrychlejší čas v tomto ročníku 3:57,84 a sklonit se musela pouze před Ruskou Natalií Voroninovou. Karolína Erbanová obsadila na kilometrové distanci deváté místo.

Martina Sáblíková

Ve čtvrtém dílu seriálu Světového poháru se Sáblíková podruhé probojovala mezi elitní trio, v polovině listopadu byla v norském Stavangeru třetí na trati 5000 metrů. Na trojce byla svěřenkyně trenéra Petra Nováka, která má stále problémy s bolestmi zad, dosud nejlépe čtvrtá před týdnem v Calgary.

Po výsledku ze Salt Lake City se Sáblíková posunula na druhé místo v hodnocení SP dlouhých tratí, jenž v předchozích jedenácti sezonách vyhrála.

Rodačka z Nového Města na Moravě se představila v sedmé rozjížďce s Voroninovou a většinu závodu prohrávala. Dokázala však zajíždět stabilní kola a v předposledním se dokonce dostala do čela, ale v závěru ji soupeřka předjela. Ruska tak podruhé v kariéře dokázala vyhrát podnik SP a poskočila do vedení průběžného pořadí.

Na trojce se v elitní divizi A poprvé představila i Nikola Zdráhalová - o tři sekundy zaostala za osobním rekordem z Calgary a obsadila 15. místo.

Erbanová proklouzla i na kilometru do elitní desítky, vyhrála Kodairová

Stupně vítězů jako na poloviční trati sice neatakovala, přesto mohla být rychlobruslařka Karolína Erbanová s výkonem spokojena. I ve čtvrtém dílu SP se totiž na trati 1000 metrů probojovala mezi nejlepších deset závodnic.Z vítězství se radovala v novém světovém rekordu Nao Kodairaová z Japonska, která poskočila do čela Světového poháru také na kilometru.

Karolína Erbanová

Pětadvacetiletá Erbanová startovala v osmé rozjížďce společně s Olgou Fatkulinovou z Ruska a prohrála. Časem 1:14,07 zaostala o dvanáct setin za výkonem z předchozího podniku v Calgary i svým maximem letošní sezony.

V průběžném pořadí byla v tu chvíli pátá, ale následně klesla o čtyři pozice. Vítězku určila až závěrečná rozjížďka, v níž se utkaly Kodairaová s krajankou Miho Takagiovou. Obě se dostaly pod hranici 1:13, Kodairaová navíc zajela nejlepší světový čas - 1:12,09.

Do programu SP se dnes zapojí i Martina Sáblíková a Nikola Zdráhalová, které se představí v elitní divizi v závodu na 3000 metrů. Jakub Kopřiva a Sebastian Druszkiewicz budou startovat v divizi B na 5000 metrů.

Závody SP v rychlobruslení v Salt Lake City (USA):

Ženy: 3000 m: 1. Voroninová (Rus.) 3:57,70, 2. Sáblíková (ČR) 3:57,84, 3. Pechsteinová (Něm.) 3:58,69, ...15. Zdráhalová (ČR) 4:06,88.

Průběžné pořadí SP (po 4 závodech): 1. Voroninová 265, 2. Sáblíková 250, 3. Pechsteinová 245, ...24. Zdráhalová 33.

1000 m: 1. Kodairaová 1:12,09, 2. Takagiová (obě Jap.) 1:12,63, 3. Šichovová (Rus.) 1:13,23, ...9. Erbanová 1:14,07, v divizi B 22. Dřímalová (obě ČR) 1:20,78.

Průběžné pořadí SP (po 4 závodech): 1. Kodairaová 305, 2. Takagiová 240, 3. Bergsmaová (USA) 215, ...8. Erbanová 158.