středa 23. května 2018 Vladimír
SP v RYCHLOBRUSLENÍ

Zakletá "brambora", Erbanová si v Salt Lake City dojela pro další čtvrté místo

aktualizováno 9. 12. 2017 23:42

Karolína Erbanová opět atakovala v závodu Světového poháru stupně vítězů, ale znovu těsně ostrouhala. V americkém Salt Lake City si na trati 500 metrů vylepšila nejrychlejší čas sezony, jež má aktuálně hodnotu 37,18. Přesto skončila čtvrtá a nepopulární "bramborovou" pozici získala už počtvrté v ročníku. Z vítězství se radovala japonská favoritka Nao Kodairaová. Na patnáctistovce obsadila 15. místo Nikola Zdráhalová, Martina Sáblíková uzavřela druhou desítku.

Karolína Erbanová

Rychlobruslařku ze země vycházejícího slunce doprovodily na "bednu" Korejka I Sang-hwa a další krajanka Arisa Goová. Od 3. místa dělilo Erbanovou tentokrát třináct setin sekundy.

Pětadvacetiletá česká reprezentantka se představila v předposlední rozjížďce s Vanessou Herzogovou z Rakouska, kterou dokázala porazit. Oproti pátečnímu závodu si o dvě setiny sekundy vylepšila čas, ale v průběžném pořadí jí patřilo druhé místo za Goovou.

Následně se na ovál postavily Kodairaová a I Sang-hwa a přes komplikace s opakovaným startem ji dokázaly přeskočit. Úřadující mistryně světa Kodairaová opanovala časem 36,54 i sedmou pětistovku v sezoně.

Zdráhalová se Sáblíkovou zaostaly za časy z minulého týdne

Trojnásobná olympijská vítězka Sáblíková si start v elitní divizi A na trati 1500 metrů vybojovala před týdnem v Calgary. Představila se hned v první rozjížďce a zajela čas 1:57,55. Oproti kanadskému měření sil byla o dvě sekundy pomalejší a nakonec skončila v divizi A poslední.

Zdráhalová startovala v páté rozjížďce a s časem 1:56,30 byla průběžně šestá. Následně ji ovšem všechny další rychlobruslařky až na Lotte van Beekovou z Nizozemska předstihly. I přesto je patnácté místo druhým nejlepším výsledkem české reprezentantky na trati 1500 metrů ve Světovém poháru. Lépe dopadla jen v Calgary, kde obsadila devátou pozici.

Z vítězství se radovala Japonka Miho Takagiová, která ani na čtvrté patnáctistovce v sezoně nenašla přemožitelku. Druhá dojela Marrit Leenstraová z Nizozemska a třetí Ruska Jekatěrina Šichovová.

Zdráhalová poté nastoupila ještě ve finále závodu s hromadným startem, kde byla desátá.

Závody SP v rychlobruslení v Salt Lake City (USA):

Ženy, 500 m: 1. Kodairaová (Jap.) 36,54, 2. I Sang-hwa (Korea) 36,79, 3. Goová (Jap.) 37,05, 4. Erbanová (ČR) 37,18.

Průběžné pořadí SP (po 7 závodech): 1. Kodairaová 700, 2. I Sang-hwa 510, 3. Herzogová (Rak.) 375, 4. Erbanová 366.

1500 m: 1. Takagiová (Jap.) 1:51,49, 2. Leenstraová (Niz.) 1:52,31, 3. Šichovová (Rus.) 1:52,86, ...15. Zdráhalová 1:56,30, 20. Sáblíková 1:57,55, divize B: 28. Dřímalová (všechny ČR) 2:03,03.

Průběžné pořadí SP (po 4 závodech): 1. Takagiová 400, 2. Leenstraová 190, 3. Šichovová 176, ...17. Zdráhalová 75, 29. Sáblíková 30.

Závod s hromadným startem: 1. Lollobrigidaová (It.) 71 b., 2. Kuo Tan (Čína) 49, 3. Kim Po-num (Kor.) 20, ...10. Zdráhalová, Kerschbaummayr (ČR) vyřazena v semifinále.

Průběžné pořadí SP (po 3 závodech): 1. Lollobrigidaová 220, 2. Pechsteinová (Něm.) 152, 3. Kuo Tan 146, ...19. Zdráhalová 40, 28. Kerschbaummayr 8.