středa 25. dubna 2018 Marek
ME v biatlonu

Loginov je opět mistrem Evropy, páté místo ve stíhačce vydřel Tomáš Krupčík

aktualizováno 27. 1. 2018 15:39

Ruský biatlonista Alexandr Loginov si ve stíhacím závodu dojel pro svůj třetí titul mistra Evropy v kariéře. Nejlepší z českých závodníků Tomáš Krupčík se nakonec vydal ze všech sil a s jednou chybou z poslední pložky dokázal zajet páté místo. Stíhačka biatlonistek byla kvůli špatnému výsledku ze sprintu bez české účasti, závod vyhrála Chloé Chevalierová z Francie.

Biatlonista Alexandr Loginov

Do závodu v italském Ridnaunu odstartovalo pouze 46 z původních šedesáti závodníků. Nakonec jich dojelo ještě o dva méně. Mezi těmi, kdo se nakonec na trať nepostavili, byl i favorizovaný Lotyš Andrejs Rastorgujevs. Ten přitom měl vyjet do stíhačky jako první, protože v pátečním sprintu získal zlato.

Jeho místo tak přebral Rus Alexandr Loginov, dopingový hříšník, který měl v minulosti dvouletý zákaz startu, a hned za ním to napálil Bulhar Krasmir Anev. Ten na první položce na rozdíl od čtyřnásobného juniorského mistra světa střílel čistě, což potvrdil i při druhé zastávce na střelnici.

Krupčík dosáhl ve stíhačce na páté místo

Dobře závod z 10. místa rozjel Tomáš Krupčík, který se pomalinku posouval vpřed, až byl po druhé bezchybné položce na sedmém místě. Se skupinou ve druhé desítce se na 13. a 14. místě drželi Matěj Krupčík a Lukáš Kristejn.

O čtyři roky mladší bratr Tomáše Krupčíka přitom startoval z 24. místa. Naopak Tomáš Vojík běžel pomalu a v polovině závodu se pohyboval kolem 40. pozice. Pětadvacetiletý Loginov odstřílel velmi rychle i první stojku a držel se v čele, o dvanáct sekund pozadu byl stále čistý Anev.

Více než minutu dlouhý odstup pak měl třetí Simon Fourcade. Tomáš Krupčík se ovšem stále posouval, vyšla mu i třetí položka a jel jako šestý. Naopak Kristejn s Matějem Krupčíkem každý jednou netrefili a šli pořadím dolů.

Loginov však náskok navyšoval, před poslední položkou už měl k dobru více než 26 sekund a i s jednou chybou na druhé stojce mu to na vedení stačilo. Minelu si připsal i Tomáš Krupčík, ale z pozice neustupoval. Jeho týmoví kolegové z druhé desítky stříleli přesně a opět se posunuli mírně vpřed.

Ruský biatlonista si jel polední kolo sólo závod a zamířil pro zlato. Anev na něj měl v cíli ztrátu 28 sekund. Pro bronz si dojel Rus Jevgenij Garaničev.

Boj o místo do první pětky byl dramatický, nakonec jej sekundu před Fourcadem vyhrál Tomáš Krupčík. Před něj se - taktéž o sekundu - napasoval Nor Vetle Sjastad Christiansen. Do desítky se dokázal propracovat ještě Lukáš Kristejn, Matěj Krupčík byl patnáctý. Poslední z kvarteta Čechů dojel Tomáš Vojík, a to na 34. místě.

Mezi ženami se nejvíce dařilo bezchybné Chloé Chevailerové. Dojela o jedenáct sekund dříve než Ukajinka Iryna Varvyněcová, která v pátek ovládla sprint právě před Chevalierovou.

Třetí skončila Julia Simon z Francie. Dařilo se také Slovence Paulíně Fialkové, s jednou chybou skončila čtvrtá. Češky nestartovaly.

Mistrovství Evropy v biatlonu v Ridnaunu (Itálie) - stíhací závody:

Muži (12,5 km): 1. Loginov (Rus.) 32:22,1 min. (2 trest. okruhy), 2. Anev (Bulh.) -27,6 (0), 3. Garaničev (Rus.) -1:10,7 (3), ...5. T. Krupčík -1:16,1 (1), 9. Kristejn -1:42,1 (2), 15. M. Krupčík -2:07,5 (1), 34. Vojík (všichni ČR) -4:19,8 (2).

Zdroj: ČT sport