Bezchybná Koukalová dojela ve sprintu třetí, vyhrála Dorinová Habertová

Östersund (Švédsko) – Gabriela Koukalová neudělala na střelnici ani jednu chybu a ve sprintu ve švédském Östersundu vybojovala třetí místo. Zvítězila Francouzka Marie Dorinová Habertová, druhá skončila Finka Kaisa Mäkäräinenová. Závod vyšel i dalším českým reprezentantkám. Patnáctá Eva Puskarčíková minula jeden terč, Lucie Charvátová se dvěma chybami obsadila 18. místo. Bodovala ještě pětatřicátá Veronika Vítková. Jessica Jislová byla 96.

Gabriela Koukalová na střelnici
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

"Pro naše barvy povedený závod," shrnul trenér ženské reprezentace Zdeněk Vítek. "Je to úžasné a jsem ráda. Každý takovýhle výsledek je obrovský pozitivní kopanec a velká motivace. Doufám, že to takhle úspěšně bude dál pokračovat a nejen pro mě, ale pro celý náš tým a bude co sledovat," řekla Koukalová Radiožurnálu.

Na rozdíl od mix štafety a větrného vytrvalostního závodu se Koukalové povedla střelba a napodobila své jisté výkony z minulé sezony. K tomu přidala solidní běh (sedmý celkově) a vrátila se na své obvyklé pozice. "Předvedla to, co předváděla loni celou sezonu. Podržela ležku i stojku a běžela super," zhodnotil Vítek.

"Zvolila jsem taktiku se zrušit během druhého kola natolik, abych nebyla schopná přemýšlet. Zdá se, že tahle taktika je osvědčená, měla bych v tom setrvávat," řekla Koukalová.

Výborně vyšel závod Puskarčíkové, která se sice vestoje jednou netrefila, ale na lyžích (13. místo) byla rychlejší třeba i než Charvátová (na trati 17.). Bývalou běžkyni specialistku srazily dvě chyby na druhé položce. Přesto mimo jiné porazila o jednu setinu italskou hvězdu Dorotheu Wiererovou.

Vítková měla sprint skvěle rozjetý, ale po "stojce" musela na tři trestná kola a bylo po nadějích. Tři minely na závěrečné střelbě udělala i Jislová a na stíhací závod musela zapomenout.

Zcela suverénní byla Dorinová Habertová. K bezchybnému výkonu na střelnici přidala nejrychlejší běh a porazila i Finku Mäkäräinenovou. Tu přibrzdil jeden chybný výstřel. Podobně tak i Němku Lauru Dahlmeierovou, která skončila necelých šest sekund za Koukalovou.

Výsledky sprintu žen v Östersundu

1. Dorinová Habertová (Fr.) 20:09,7 (0 trest. okruhů), 2. Mäkäkäinenová (Fin.) -11,4 (1), 3. Koukalová (ČR) -19,9 (0), 4. Dahlmeierová (Něm.) -25,7 (1), 5. Hauserová (Rak.) -40,9 (0), 6. Hinzová (Něm.) -43,2 (0), 7. Eckhoffová (Nor.) -43,8 (1), 8. Skardinová (Běl.) -44,2 (0), 9. Višněvská (Kaz.) -49,4 (0), 10. Braisazová (Fr.) -51,7 (1), ...15. Puskarčíková -1:05,3 (1), 18. Charvátová -1:15,9 (2), 35. Vítková -1:53,1 (3), 96. Jislová (všichni ČR) -3:50,8 (4).

Průběžné pořadí (po 2 z 26 závodů): 1. Dahlmeierová 103 b., 2. Dorinová Habertová 82, 3. Hauserová 76, 4. Bescondová (Fr.) 73, 5. Koukalová 72, 6. Mäkäräinenová 71, ...10. Puskarčíková 52, 18. Vítková 38, 32. Charvátová 23.