Buly - debata expertů

Vítková ve sprintu urvala 4. místo, Puskarčíková skončila nejlépe v kariéře

Chanty Mansijsk - Velmi blízko medailovému umístění byla v posledním sprintu sezony Veronika Vítková, nakonec skončila na čtvrté příčce a opět se o něco přiblížila vytouženému třetímu místu v celkovém hodnocení Světového poháru. Eva Puskarčíková zajela nejlepší výsledek kariéry, když vybojovala 13. místo, desátá skončila Gabriela Soukalová. Z vítězství se radovala Kaisa Mäkäräinenová, která snížila náskok dnes třetí Darii Domračevové na 9 bodů a ještě tak zdramatizovala těsný souboj o velký křišťálový glóbus.

Českým biatlonistkám se ve sprintu v Chanty Mansijsku dařilo, hned čtyři české reprezentantky se vešly do první třicítky a do sobotní stíhačky tak půjdou s velkými ambicemi. Eva Puskarčíková vyrazila do závodu jako první z celého startovního pole a jednička na dresu jí, zdá se, svědčila. Na střelnici jedinkrát chybovala a nakonec si se ztrátou 1:18 minuty doběhla pro 13. místo, čímž o jednu příčku vylepšila své dosavadní maximum ve Světovém poháru.

Jen o pět vteřin rychlejší byla na Sibiři Gabriela Soukalová, kterou o lepší umístění připravily dvě chyby při střele ve stoje. Soukalová tak klesla na průběžné sedmé místo v celkovém hodnocení za Italku Dorotu Wiererovou. Barbora Tomešová byla 27. a do sobotní stíhačky postoupila i 56. Jitka Landová.

"Dobře se to v globálu hodnotí. Máme čtyři holky na bodech, z toho tři super umístění," řekl trenér žen Zdeněk Vítek pro ČT. Češky navíc skončily poprvé v historii v hodnocení národů na druhém místě a to znamená, že v příští sezoně mohou v SP startovat v šesti. "Na to jsme před sezonou nemysleli, ani jsme o tom nesnili. Ale od samého počátku sezony jsme jeli na dobré vlně," dodal Vítek.

Veronice Vítkové už tradičně nevyšla ležka, kde jednou minula. Na druhé střelecké položce však již byla česká biatlonistka bezchybná a i díky velmi dobrému běžeckému času se posunula na konečnou čtvrtou příčku. "Jsem rád, že si Veronika trošku spravila chuť, i když to nedalo na stupně vítězů, a doufám, že jí to tady půjde stejně dobře dál," řekl Vítek.

Polepšila si také v celkovém hodnocení Světového poháru, kde se o něco málo přiblížila třetí příčce, když ubrala pár bodů z náskoku Valjy Semerenkové. Další může přidat ve stíhačce, do které vyjede se ztrátou pouhých 18 sekund na vítěznou Mäkäräinenovou.

Nezdary na světovém šampionátu ve Finsku Vítková oplakala. Trápila se střelecky a individuální medailové sny se proměnily jen v jedno osmé místo. "V hromaďáku se mi hnaly slzy do očí už při závodě," přiznala. Neoblíbené čtvrté místo ji po nepovedeném MS paradoxně potěšilo. "Je to úleva. Závod to byl hodně těžký, ale pro mě měl šťastný konec. Už zase vím, že dokážu závodit na špici. Takto si zvednout náladu jsem potřebovala," dodala.

Závod ukázal, že souboj o celkový triumf mezi Kaisou Mäkäräinenovou a Darií Domračevovou bude napínavý do samého konce. Finka díky vítězství ve sprintu stáhla dva závody před koncem Světového poháru náskok dosud vedoucí Domračevové na pouhých 9 bodů a předskočit Bělorusku tak teoreticky může už v sobotní stíhačce. Druhá skončila Němka Laura Dahlmeierová.

Ženy - sprint na 7,5 km:1. Mäkäräinenová (Fin.) 19:49,1 (1 trest. okruh), 2. Dahlmeierová (Něm.) -14,2 (1), 3. Domračevová (Běl.) -15,5 (2), 4. Vítková (ČR) -18,0 (1), 5. Wiererová (It.) -32,5 (1), 6. Preussová (Něm.) -34,3 (1), 7. Oberhoferová (It.) -36,2 (1), 8. Kummerová (Něm.) -59,5 (0), 9. Valj Semerenková -1:08,0 (2), 10. Soukalová -1:13,8 (2), ...13. Puskarčíková -1:18,9 (1), 27. Tomešová -1:53,7 (1), 56. Landová (všechny ČR) -2:52,2 (4).