FC Viktoria Plzeň - FC Zlín

Fourcade ovládl sprint a prakticky si zajistil křištálový glóbus, Čechům se nedařilo

Chanty Mansijsk – Světový pohár v biatlonu vrcholí závěrečným podnikem v Chanty Mansijsku. V posledním sprintu sezony zvítězil Martin Fourcade, získal tak malý křišťálový glóbus pro vítěze disciplíny a navíc si prakticky zajistil také zisk velkého glóbu za triumf v celkovém hodnocení Světového poháru. Nejlepší z českých závodníků Michal Šlesingr dojel na 15. místě, nedařilo se Ondřeji Moravcovi, který skončil až 36.

Martin Fourcade
zdroj: ČTK/AP/ autor: Jens Meyer

I když se závod Čechům nevydařil podle představ, hlavní cíl splnili: uhájili páté místo v poháru národů. V příští sezoně proto mohou do závodů nasadit šest biatlonistů místo dosavadních pěti. "Před Rakušany jsme nakonec jen o 5,5 bodu. Ulevilo se nám, že to klaplo, protože závod se klukům moc nepovedl. Na druhou stranu musím ocenit jejich bojovnost," řekl trenér Marek Lejsek.

Moravec musel jako Šlesingr na dvě trestná kola, ale pomaleji běžel a do sobotní stíhačky vyrazí až z 38. místa a s odstupem minuty a půl za Fourcadem. Při ležce se trápil se zaseknutým nábojem, pak střelbu uspěchal. Šlesingr, který měl po jedné chybě vleže i vstoje, se pokusí stáhnout 52,9 vteřiny. Šlesingr potvrdil běžeckou formu a měl šestý nejlepší čas. "Opět to byl vysoký běžecký standard," řekl Lejsek.

Chyby na střelnici byly těsné. "Byly to kalibrové rány, ale nespadly," dodal kouč. Při položce vstoje grafika ukázala, že Šlesingr netrefil ani jeden terč. "Malinko mě to vystrašilo. Koukal jsem na to přes celou střelnici a v první chvíli jsem se divil," řekl Lejsek. Až se zpožděním se u Šlesingra objevila jednička. Dvě chyby na střelnici udělali i další tři Češi v závodu. Michal Krčmář nakonec skončil 56., Tomáš Krupčík byl až 78. a do stíhačky nepostoupil.

Jaroslav Soukup, kterého před startem trápil dráždivý kašel, sprint nedokončil. "Bolely ho průdušky a při rozjíždění hlásil, že to není dobrý. Ochladilo se, což mu nepomohlo, a od prvních mezičasů bylo vidět, že mu to nejede. Byli jsme domluveni před startem, že pokud to nepůjde, tak to nedojede," vysvětlil Lejsek. V pátek mají na programu sprint ženy. O víkendu seriál SP skončí sobotními stíhačkami a nedělními závody s hromadným startem vždy pro 30 nejlepších. Všechny závody můžete sledovat v přímých přenosech na ČT sport a našem webu.

Muži - sprint na 10 km:1. M. Fourcade (Fr.) 23:47,0 (0 trest. okruhů), 2. Šipulin (Rus.) -13,0 (0), 3. Doll (Něm.) -18,3 (1), 4. Rastorgujevs (Lot.) -18,6 (0), 5. Smith (Kan.) -34,0 (1), 6. Peiffer (Něm.) -34,4 (2), 7. Lindström (Švéd.) -35,5 (0), 8. S. Fourcade (Fr.) -44,5 (1), 9. Björndalen -45,8 (0), 10. Kühn (Něm.) -48,3 (1), ...15. Šlesingr -52,9 (2), 38. Moravec -1:32,7 (2), 56. Krčmář -1:58,4 (2), 78. Krupčík -3:12,4 (2), Soukup (všichni ČR) nedokončil.

Konečné pořadí sprintu: 1. M. Fourcade 416 b., 2. Šipulin 370, 3. Schempp (Něm.) 354, 4. Fak (Slovin.) 337, 5. J. Bö (Nor.) 330, 6. Garaničev (Rus.) 258, 7. Moravec 254, 8. Šlesingr 242, ...37. Soukup 93, 59. Krčmář 33, 80. Krupčík (ČR) 8.

Průběžné pořadí SP (po 23 z 25 závodů): 1. M. Fourcade 993 b., 2. Šipulin 876, 3. Fak (Slovin.) 823, 4. Schempp (Něm.) 792, 5. J. Bö (Nor.) 696, 6. Moravec 635, ...9. Šlesingr 582, 39. Soukup 145, 49. Krčmář 99, 65. Krupčík (ČR) 43.