Svět motorů

Fourcade ovládl sprint, Soukup nejlepší z Čechů

Östersund - Předposlední závod před nedělní stíhačkou úvodního podniku světového poháru českým biatlonistům příliš nevyšel. Jaroslav Soukup skončil na 26. místě. Ondřej Moravec po nepovedené střelbě až 37. Tomáš Krupčík, který střílel čistě, se umístil hned za ním a poprvé v kariéře bodoval. Zdravotní problémy nepustily na start zbývající reprezentanty Zdeňka Vítka, jehož trápí bolavá záda. Pro zánět průdušek chyběl i Michal Šlesingr. Výhru slavil francouzský suverén Martin Fourcade před Fredrikem Lindströmem. Třetí dojel stříbrný z vytrvalostního závodu na MS v Novém Městě na Moravě Američan Tim Burke.

Jaroslav Soukup
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

Česká reprezentace v pátém závodě v olympijské sezoně poprvé neměla zástupce v elitní desítce. Nejlepší z týmu Jaroslav Soukup se startovním číslem 1 "čistil" soupeřům v zasněženém švédském středisku trať.

Soukup i Moravec shodně jednou chybovali na první položce vleže. Stojka Moravcovi vůbec nevyšla a po dalších dvou selháních ztratil šanci na umístění v první desítce. Soukup zopakoval na druhé střelbě jednu chybu.

Ondřej Moravec, který ve vytrvalostním závodě doběhl sedmý, tentokrát skončil o třicet pozic hůře. "Podmínky na střelnici nebyly tak špatné, abych musel třikrát chybovat. Tři chyby jsou prostě moc a jdou zcela na můj vrub. Každé kolo pak bere hodně fyzických sil a ani psychika není tam, kde by měla být," řekl Moravec.

Martin Fourcade
zdroj: ČTK/AP autor: Pontus Lundahl

Soukup po dvou chybách vyrazí do nedělního stíhacího závodu s mankem 1:33,6. Moravec nesestřelil tři terče a jeho ztráta činí bezmála dvě minuty. Zdeňka Vítka vyřadila ze hry ještě před startem bolavá záda, nemocný Michal Šlesingr chyběl stejně jako ve čtvrtek. "Je to zvláštní pocit, když víte, že do závodu můžete poslat vlastně jen polovinu týmu. Myslím, že závod tak trochu odrážel situaci v našem týmu. Štěstí nám určitě nebylo nakloněno. Vždyť Jarda měl dva těsné kalibry a Ondra jeden," řekl trenér Ondřej Rybář na webu biatlonového svazu.

Obhájce prvenství v SP Fourcadea nepřipravila o 26. triumf v kariéře ani první chyba na střelnici v sezoně. Ostatní medailisté na trestné kolo nemuseli, Švéd Fredrik Lindström byl ale i tak pomalejší o 6,5 sekundy, třetí Američan Tim Burke už ztratil přes půl minuty.

Světový pohár 2013/14 Švédsko

Výsledky:

Muži - sprint 10 km: 1. M. Fourcade (Fr.) 25:56,0 (1 trestné kolo), 2. Lindström (Švéd.) -6,5 (0), 3. Burke (USA) -31,3 (0), 4. Béatrix (Fr.) -36,4 (1), 5. Peiffer (Něm.) -43,7 (1), 6. Usťugov (Rus.) -51,4 (1), 7. Lesser (Něm.) -51,5 (0), 8. Eder (Rak.) -53,5 (0), 9. Bö (Nor.) -55,2 (2), 10. Landertinger (Rak.) -55,9 (0), ...26. Soukup -1:33,6 (2), 37. Moravec -1:50,2 (3), 38. Krupčík (všichni ČR) -1:54,7 (0).

Průběžné pořadí SP (po 2 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 120, 2. Eder 88, 3. Lesser 67, 4. Böhm (Něm.) 66, 5. Usťugov 66, 6. Hofer (It.) 62, ...20. Moravec 40, 40. Soukup 15, 52. Krupčík 3.