Cyklotoulky

Moravec a Soukalová vyjeli ve Slovinsku stříbro, Vítková pátá

Pokljuka – Po včerejší senzační výhře přidala Gabriela Soukalová další skvělé umístění. Ve stíhacím závodu na 10 kilometrů zopakovala fantastický výkon z pátku a nedostihla pouze skvělou běžkyni Miriam Gössnerovu. Úspěch českých biatlonistek podtrhla Veronika Vítková, která dojela na stejné trati pátá. Už dříve dnes vybojoval medailové umístění ve stíhacím závodě i Ondřej Moravec, který skončil stejně jako Soukalová druhý v trati na 12,5 kilometrů.

Moravec doběhl 3,8 sekundy za dvojnásobným olympijským vítězem Emilem Hegle Svendsenem z Norska, jenž vyhrál poprvé v sezoně. Třetí skončil úřadující vítěz SP a aktuální lídr pořadí Martin Fourcade z Francie, jehož biatlonista z Letohradu v závěru 12,5 km dlouhého závodu setřásl.

"Mám radost, jak to dopadlo. Dokázal jsem si rozložit tempo, a přestože to na mokré trati hodně bolelo, vždy jsem měl ještě nějaké síly nazbyt," řekl Moravec, jehož dosavadním maximem v SP bylo čtvrté místo.

Do stíhačky vyrážel z osmého místa po čtvrtečním sprintu a díky bezchybné střelbě na obou položkách vleže i první stojce se postupně propracovával vpřed. Před závěrečnou střelbou byl už čtvrtý a po chybách soupeřů se posunul navzdory svému jednomu trestnému kolu na medailovou pozici. Svůj životní výkon vyšperkoval vítězstvím v přímém souboji se čtyřnásobným mistrem světa Fourcadem.

Ve stíhačce si polepšil i Michal Šlesingr, který se navzdory dvěma chybám vleže posunul z 18. místa po sprintu na jedenácté. Body těsně unikly Zdeňku Vítkovi, jenž se díky dlouho bezchybné střelbě propracovával s číslem 50 až do třetí desítky, tři trestná kola po čtvrté položce ho však odsunula na 41., první nebodovanou pozici.

Soukalová s Moravcem vybojovali ve Slovinsku stříbro

Soukalová navázala na včerejší úspěch

Soukalová v deštivém počasí v Pokljuce přišla o vedení až 600 metrů před cílem a dojela druhá za skvěle běžící Němkou Miriam Gössnerovou. Díky dalšímu úspěchu se posunula už na druhé místo Světového poháru za Norku Toru Bergerovou. Výborně zajela i druhá Češka na startu. Veronika Vítková podtrhla český biatlonový úspěch pátým místem.

Soukalová se stejně jako v pátek mohla spolehnout na skvělou střelbu, sice pomalejší, ale přesnou, díky které vyjížděla po každé zastávce na střelnici první. "Největším překvapením je pro mě určitě střelba. Dát nulu, to je skvělý. Ale pod běh už se podepsala únava. Mám toho už opravdu dost a k tomu navíc ta nadmořská výška," řekla Soukalová. Gössnerová musela pětkrát na trestné kolo, ale skvělým během se pořád držela v dosahu.

Na poslední stojku přijely Soukalová a Gössnerová společně, a zatímco Češka neminula, Němka jednou chybovala. Ještě 1 300 metrů před cílem vedla Soukalová o devět vteřin, ale o 700 metrů později už ji Gössnerová předjela a slavila první triumf v kariéře.

Vítková se zaradovala z vyrovnání pátého místa z roku 2009. "Jsem moc ráda, že jsem se dostala do masáku. A teď, kdy mě bolí celý člověk, si barvitě uvědomuji, co to bude za dřinu. Ale je to poslední závod před Vánoci a stojí za to se poprat o co nejlepší výsledek. Opět bude rozhodovat střelba a na tu se zaměřím," plánovala čtyřiadvacetiletá rodačka z Jilemnice Vítková, kterou si dnes velmi oblíbili dopingoví komisaři. Na kontrolu byla vylosována před závodem i po něm.

SP v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko):

Muži - stíhací závod 12,5 km: 1. Svendsen (Nor.) 32:49,2 (1 tr. okruh), 2. Moravec (ČR) -3,8 (1), 3. M. Fourcade (Fr.) -17,4 (2), 4. Garaničev (Rus.) -27,0 (2), 5. Lindström (Švéd.) -33,9 (2), 6. Usťugov (Rus.) -42,3 (3), 7. Burke (USA) -45,1 (3), 8. Béatrix (Fr.) -49,8 (3), 9. Schempp (Něm.) -53,3 (0), 10. Rastorgujevs (Lot.) -59,3 (1), ...11. Šlesingr -1:17,6 (2), 41. Vítek (oba ČR) -3:44,0 (3).

Průběžné pořadí SP (po 7 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 349 b., 2. Svendsen 269, 3. Usťugov 250, 4. Birnbacher (Něm.) 233, 5. Fak (Slovin.) 196, 6. Lindström 188, ...15. Moravec 158, 27. Šlesingr 99, 42. Vítek 50.

Ženy - stíhací závod 10 km: 1. Gössnerová (Něm.) 31:47,8 (5), 2. Soukalová (ČR) -0,7 (0), 3. Dorinová-Habertová (Fr.) -26,5 (1), 4. Pidhrušná (Ukr.) -51,8 (0), 5. Vítková (ČR) -57,6 (0), 6. Skardinová (Běl.) -1:10,7 (1), 7, Henkelová (Něm.) -1:17,8 (4), 8. Vita Semerenková (Ukr.) -1:18,3 (3), 9. Bergerová (Nor.) -1:18,9 (2), 10, Viluchinová (Rus.) -1:51,8 (2).

Průběžné pořadí SP (po 7 z 26 závodů): 1. Bergerová 328 b., 2. Soukalová 257, 3. Domračevová (Běl.) 244, 4. Henkelová 242, 5. Gössnerová 232, 6. Viluchinová 221, ...19. Vítková 152, 68. Zvařičová (ČR) 7.