Ostrava - Jihlava

Muži v Österlundu propadli, Vítková dojela devátá

Östersund (Švédsko) - Pro překvapivé první vítězství v kariéře si ve sprintu světového poháru biatlonistů v Östersundu doběhl Kanaďan Jean-Philippe Leguellec. Českým reprezentantům se ve Švédsku nedařilo, nejlepšího umístění dosáhl Zdeněk Vítek na 34. příčce. V ženském sprintu na 7,5 kilometru skončila Veronika Vítková sedmá a Gabriela Soukalová čtrnáctá. Zvítězila Norka Tora Bergerová.

Sprint biatlonistů vyhrál Leguellec

Do nedělní stíhačky se probojoval také Michal Šlesingr, který se ztrátou přes minutu a půl obsadil 41. pozici. Ondřej Moravec na postupující šedesátku ztratil na 69. příčce dvacet vteřin, Tomáš Holubec a Tomáš Krupčík skončili na 83., respektive 88. místě.

Sedmadvacetiletý Leguellec předvedl v minus devíti stupních a silném větru bezchybnou střelbu a vyhrál o 18 vteřin před Francouzem Alexisem Boeufem. Třetí Rakušan Christoph Sumann zaostal o dalších šest sekund.

Leguellec v Östersundu zaznamenal největší úspěch v kariéře. Jeho dosavadním nejlepším výsledkem bylo dva roky staré šesté místo ze sprintu na olympijských hrách ve Vancouveru.

Biatlonistky pokračovaly v dobrých výkonech

České biatlonistky v dnešním sprintu pokračovaly v úspěšném vystoupení v úvodu sezony. Veronika Vítková doběhla na deváté pozici, Gabriela Soukalová navázala na životní desátou příčku z pátečního vytrvalostního závodu a skončila na čtrnáctém místě. Soukalová dokonce sahala po umístění na stupních vítězů, když na poslední střeleckou položku přiběhla na průběžném druhém místě tři vteřiny za vedoucí Norkou Torou Bergerovou. Dvakrát však minula a propadla se na konečnou čtrnáctou pozici, která je pro ni druhým nejlepším výsledkem v kariéře.

"V průběhu celého závodu mi víc a víc mrzly ruce. Při otevírání závěru jsem vůbec neměla cit v prstech. Jen jsem se modlila, abych nedopadla jako Carl Johan Bergman," připomněla švédského biatlonistu, který v závodě mužů minul všechny terče. Po dvou chybách na střelnici byla Soukalová přesvědčená, že se propadne k 30. místu. "Když jsem tady loni netrefila dva terče, sotva jsem brala body, a teď jsem v nejlepší patnáctce. Nechce se mi tomu věřit."

Dařilo se také Veronice Zvařičové, která obsadila 34. místo a bodovala po téměř čtyřech letech. Do závodu přitom vstoupila chybou. "První rána a hned mimo. To je katastrofický scénář. Znovu jsem seřídila mířidla a pak už to naštěstí šlo. Terče padaly a dobře se mi běželo. Mamka a ostatní doma budou nadšení. Já už jsem," uvedla. Vítková ztratila na první místo 44 vteřin a vyrovnala svůj třetí nejlepší výsledek v závodech SP. Devátá už byla loni v Oslu, v sezoně 2008/09 doběhla pátá v Pchjongčchangu, v ročníku 2010/11 obsadila osmou pozici v Chanty-Mansijsku.

"Když mi hlásili, že jedu kolem šestého, sedmého místa, byla jsem hodně překvapená," prohlásila. Radost měla i z umístění reprezentačních kolegyň. "To je opravdu paráda. Ukazuje se, že naše příprava byla kvalitní. Řekla bych, že nikdo nečekal, jakými se budeme prezentovat výsledky. Možná ani my ne," řekla. Bergerová si pro vítězství doběhla navzdory pádu a po pátečním triumfu vyhrála i druhý závod v sezoně. Druhou Olenu Pidhrušnou z Ukrajiny porazila o 17 vteřin, třetí Ruska Olga Viluchinová zaostala téměř o dvacet sekund.

SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko):

Muži - sprint (10 km): 1. Leguellec (Kan.) 25:10,4 (0 tr. okruhů), 2. Boeuf (Fr.) -18,1 (1), 3. Sumann (Rak.) -24,8 (1), 4. Graf (Něm.) -29,9 (1), 5. L'Abée-Lund (Nor.) -32,3 (1), 6. Eder (Rak.) -35,3 (0) a Svendsen (Nor.) -35,3 (3), 8. Birnbacher -38,3 (2), 9. Peiffer (oba Něm.) -39,6 (2), 10. M. Fourcade (Fr.) -40,2 (3), ...34. Vítek -1:24,1 (2), 41. Šlesingr -1:34,0 (3), 69. Moravec -2:41,4 (5), 83. Holubec -3:07,0 (2), 88. Krupčík (všichni ČR) -3:11,9 (2). Průběžné pořadí SP (po 2 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 91 b., 2. Svendsen 81, 3. Lesser (Fr.) 75, 4. Landertinger (Rak.) 73, 5. Boeuf 72, 6. Usťugov (Rus.) 70, ...27. Moravec 27, 43. Šlesingr 10, 48. Vítek 7.

Ženy - sprint (7,5 km): 1. Bergerová (Nor.) 21:34,0 (1), 2. Pidhrušná (Ukr.) -16,9 (1), 3. Viluchinová -19,4 (1), 4. Zajcevová (obě Rus.) -23,9 (1), 5. Henkelová (Něm.) -26,5 (0), 6. Gerekova (SR) -35,2 (1), 7. Domračevová (Běl.) -37,7 (3), 8. Brunetová (Fr.) -43,3 (0), 9. Vítková (ČR) -43,6 (1); 10. Kocherová (Kan.) -46,2 (1), ...14. Soukalová -55,2 (2), 34. Zvařičová -1:40,9 (1), 71. Tomešová (všechny ČR) -2:46,1 (3). Průběžné pořadí SP (po 2 z 26 závodů): 1. Bergerová 120, 2. Domračevová 90, 3. Viluchinová 88, 4. Henkelová 74, 5. Glazyrinová (Rus.) 63, 6. Pidhrušná 62, ...12. Soukalová 58, 17. Vítková 42, 45. Zvařičová 7.