Golf Time

Vítězku seefeldského sprintu neurčila ani cílová kamera, Nováková bodovala

Málo vídaným triumfem dvou závodnic skončil sprint Světového poháru v běhu na lyžích v rakouském Seefeldu. Finále nerozhodla ani cílová kamera a o prvenství se podělily Američanka Sophie Caldwellová se Švýcarkou Laurien van der Graaffovou. Petra Nováková obsadila bodované 24. místo. Mezi muži suverénně kraloval norský lídr SP Johannes Hösflot Klaebo.

Petra Nováková
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Jon Olav Nesvold

Nováková se probojovala z kvalifikace 27. časem, ale čtvrtfinále pro ni bylo konečnou. Ve své rozjížďce dojela nejlepší současná česká běžkyně předposlední s šestisekundovým odstupem na postupové pozice. Do sprinterského semifinále se dokázala ve SP dostat jen předloni v Kanadě, kde byla jedenáctá.

Van der Graaffová dosáhla v Seefeldu na setinu stejného času jako Caldwellová a pořadatelé museli netradičně vyhlásit dvě vítězky. Nejrychlejší žena kvalifikace Maiken Capersen Fallaová z Norska, olympijská vítězka v této disciplíně ze Soči 2014, dojela s těsnou ztrátou třetí.

Klaebo opanoval sprint v této sezoně už popáté. Kvalifikaci vyhrál bezmála o pět vteřin a ve finále opět prokázal suverenitu nezadržitelným zrychlením v cílové rovince. Druhého Francouze Lucase Chanavata porazil o půl sekundy.

Kateřina Beroušková byla v kvalifikaci sedmačtyřicátá, Aleš Razým skončil na 59. místě a Jan Bartoň obsadil 89. pozici.

SP v běhu na lyžích v Seefeldu (Rakousko) - sprint volnou technikou:

Muži:
1. Klaebo (Nor.) 3:02,66, 2. Chanavat (Fr.) -0,48, 3. Halfvarsson (Švéd.) -0,97, 4. Pellegrino (It.) -1,06, 5. Retivych (Rus.) -1,17, 6. Iversen (Nor.) -5,57, ...v kvalifikaci 59. Razým, 89. Bartoň (oba ČR).

Průběžné pořadí SP (po 22 z 31 závodů): 1. Klaebo 1112, 2. Sundby (Nor.) 875, 3. D. Cologna (Švýc.) 833, 4. Harvey (Kan.) 812, 5. Bolšunov (Rus.) 710, 6. Poltoranin (Kaz.) 656, ...43. Jakš 100, 134. M. Novák 2, 137. Knop (všichni ČR) 1.

Ženy:
1. Caldwellová (USA) a Van der Graaffová (Švýc.) obě 2:18,65, 3. Fallaová -0,21, 4. Harsemová (obě Nor.) -1,34, 5. Sömskarová (Švéd.) -1,83, 6. Bjornsenová (USA) -2,26, ...24. Nováková, v kvalifikaci 47. Beroušková (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 22 z 31 závodů): 1. Wengová 1254, 2. Östbergová (obě Nor.) 1087, 3. Digginsová (USA) 852, 4. Pärmäkoskiová (Fin.) 837, 5. Kallaová (Švéd.) 690, 6. Stadloberová (Rak.) 687, ...26. Nováková 192, 85. Beroušková 13.