Dohráno MOL Cup

Úvodní sprint skončil pro české běžce fiaskem, nikdo nepostoupil z kvalifikace

Vstup do sezony si česká reprezentace v běžeckém lyžování asi představovala odlišně. Pro všech sedm závodníků totiž znamenala konečnou stanici v úvodním sprintu Světového poháru už kvalifikace. Na trati dlouhé 1400 metrů klasicky ve finském středisku Ruka byl nejblíže postupu 53. Michal Novák, jehož od elitní třicítky dělilo 2,32 sekundy. Z vítězství se radoval favorizovaný Nor Johannes Hösflot Klaebo a Švédka Stina Nilssonová.

Martin Jakš
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

Karolína Grohová ztratila na postup pět vteřin a obsadila 44. místo, Kateřina Janatová byla při premiéře v elitním seriálu na 79. pozici. V konkurenci 127 mužů zahájili sezonu také Miroslav Rypl (83.), Petr Knop (107.), Adam Fellner (109.) a Martin Jakš (117.).

Jednadvacetiletý Klaebo obhajuje červený trikot pro nejlepšího sprintera minulé sezony a finále vyhrál o více než sekundu. Na pódium ho doprovodili krajan Paal Golberg a švédský lyžař Calle Halfvarsson. Klaebo zároveň prodloužil norskou nadvládu při sprintech v Ruce, neboť tato velmoc vyhrála už podesáté z 12 tamních nejkratších závodů.

Nilssonová bojovala ve finiši s Američankou Sadie Bjornsenovou a zvítězila o 24 setin. Navázala na tři vítězné sprinty ze závěru minulé zimy. Třetí skončila Ruska Julia Bělorukovová a přispěla k nečekanému debaklu Norek.

Na startu byli i tři reprezentanti Ruska, kterým jen den před závodem lyžařská federace FIS povolila účast. Měli totiž od loňského prosince do října zákaz startů kvůli podezření z dopingu a nadále jsou suspendováni Mezinárodním olympijským výborem. Nejlépe z této trojice dopadla sedmá Jevgenija Šapovalovová.

Bývalý mistr světa Maxim Vylegžanin i Jevgenij Bělov skončili v kvalifikaci. Na body překvapivě nedosáhla ani norská hvězda Marit Björgenová, šestinásobná olympijská šampionka a osmnáctinásobná mistryně světa.

V sobotu poběží ženy desítku klasicky, muže čeká 15 kilometrů.

Úvodní závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko) - sprint klasicky na 1,4 km:

Muži:
1. Klaebo 2:48,19, 2. Golberg (oba Nor.) -1,35, 3. Halfvarsson (Švéd.) -4,03, 4. Hakola (Fin.) -5,65, 5. Pellegrino (It.) -8,87, 6. Fossli (Nor.) -17,31, ...v kvalifikaci 53. M. Novák, 83. Rypl, 107. Knop, 109. Fellner, 117. Jakš (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 1 z 28 závodů): 1. Klaebo 50, 2. Golberg 46, 3. Halfvarsson 43, 4. Hakola 40, 5. Pellegrino 37, 6. Fossli 34.

Ženy:
1. Nilssonová (Švéd.) 3:17,66, 2. Bjornsenová (USA) -0,24, 3. Bělorukovová (Rus.) -0,91, 4. Ingemarsdotterová (Švéd.) -2,72, 5. Harsemová (Nor.) -3,54, 6. Pärmäkoskiová (Fin.) -18,62, ...v kvalifikaci 44. Grohová, 79. Janatová (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 1 z 28 závodů): 1. Nilssonová 50, 2. Bjornsenová 46, 3. Bělorukovová 43, 4. Ingemarsdotterová 40, 5. Harsemová 37, 6. Pärmäkoskiová 34.