čtvrtek 17. srpna 2017 Petra
Ski Classics

Smutná se vrátila na stupně vítězů, v Arefjällsloppetu doběhla druhá

aktualizováno 25. 3. 2017 12:20

Aare - Návrat mezi elitu prožila ve Švédsku běžkyně na lyžích Kateřina Smutná. Po nedokončeném Vasově běhu a osmém místě v Birkebeinerrennetu obsadila v Arefjällsloppetu na 55 kilometrů klasicky druhé místo. Z vítězství se radovala domácí favoritka Britta Johanssonová-Norgrenová. Mezi muži triumfoval Anders Aukland před vedoucím mužem průběžné klasifikace Tordem Aslem Gjerdalenem.

Kateřina Smutná

Smutná, která před Vasovým během vyhrála pět závodů za sebou včetně Jizerské padesátky, protnula cílovou čáru jen o dvě sekundy později, druhou příčku uhájila o necelé tři vteřiny před Kari Vikhagenovou-Gjeitnesovou z Norska. Vítězná Švédka si připsala třetí triumf v sezoně. V čele průběžného pořadí zvýšila dva závody před koncem náskok na druhou Smutnou na 330 bodů. Dvanáctá skončila Klára Moravcová.

Souboj o prvenství v závodě mužů rozklíčovala až cílová fotografie, podle níž v norském duelu zvítězil Anders Aukland před Tordem Aslem Gjerdalenem. Aukland si ve 44 letech připsal první triumf od vítězství v La Sgambedě z prosince 2014. Petr Novák, nejlepší z Čechů, doběhl jednadvacátý, Pavel Ondrášek skončil 28., Stanislav Řezáč obsadil 32. místo a o dvě příčky za ním dokončil závod Lukáš Bauer.

Smutná vybojovala v Arefjällsloppetu druhé místo

Aarefjällsloppet, závod Ski Classics v dálkovém lyžování v Aare (Švédsko) - 55 km:

Ženy: 1. Johanssonová-Norgrenová (Švéd./Lager 157 Ski) 2:40:20,7, 2. Smutná (ČR/Santander) -2,0,3 3. Gjeitnesová (Nor./Telemark) -4,9, 4. Kowalczyková (Pol./Santander) -33,1, 5. Korsgrenová (Švéd./LeasePlan) -1:10,3, 6. Lindstedtová (Švéd./Ski Pro Am) -1:35,7, ...12. Moravcová (ČR/Silvini Madshus) -13:23,8.

Průběžné pořadí Ski Classics: 1. Johanssonová-Norgrenová 1855, 2. Smutná 1525, 3. Slindová (Nor./United Bakeries) 1238, ...20. Moravcová 233, 23. Boudíková (ČR/Atlas Craft) 164, 32. Schützová 66, 35. Zelenková (obě ČR/Silvini Madshus) 62.

Muži: 1. A. Aukland 2:14:16,3, 2. Gjerdalen (oba Nor./Santander) stejný čas, 3. Kardin (Švéd./Serneke) -5,3, 4. Eliassen -8,1, 5. Höst (oba Nor./LeasePlan) -13,7, 6. Nygaard (Nor./Santander) -33,1, ...21. P. Novák -3:58,4, 28. Ondrášek (oba ČR/Atlas Craft) -5:33,1, 32. Řezáč (ČR/Silvini Madshus) -8:58,4, 34. Bauer -9:15,0, 42. Fellner (oba ČR/Pioneer Investments) -10:49,5.

Průběžné pořadí Ski Classics: 1. Gjerdalen 1554, 2. Nygaard 1095, 3. Pedersen (Nor./BN Bank) 1043, ...22. P. Novák 381, 23. Řezáč 369, 38. Ročárek (ČR/Atlas Craft) 184, 43. Ondrášek 150, 49. Máka (ČR/Atlas Craft) 113, 51. Bauer a Šrail (ČR/Pioneer Investments) oba 106.