Nováková poprvé od Tour de Ski bodovala, Jakš skončil 29.

Falun (Švédsko) - Běžkyně na lyžích Petra Nováková obsadila 21. místo v závodu na 10 km volnou technikou ve Falunu a poprvé od Tour de Ski v Lenzerheide na začátku ledna bodovala ve Světovém poháru. Dva body získal Martin Jakš za 29. místo na volné patnáctce.

Stejně jako v sobotu na pětikilometrové trati triumfovala Norka Therese Johaugová a připsala si čtrnácté vítězství v sezoně. Mužský závod ovládl ve finiši Rus Sergej Usťugov a zaznamenal druhou výhru v kariéře.

Dvaadvacetiletá Nováková v závodě s hromadným startem ztratila na suverénku sezony Johaugovou 1:05,2 minuty. Do elitní třicítky se mladá česká reprezentantka vrátila po pěti závodech.

Sedminásobná mistryně světa Johaugová si dojela pro 39. vítězství v kariéře a vyhrála desátý z třinácti distančních závodů v sezoně. Stejně jako v sobotu ji na stupně vítězů doprovodily její reprezentační kolegyně - druhá byla s odstupem 8,8 sekundy Heidi Wengová, třetí dojela opět Astrid Jacobsenová.

Sedmadvacetiletá Johaugová se dalším vítězstvím přiblížila rekordu své slavné krajanky Marit Björgenové, která v sezoně 2011/2012 nasbírala celkem 17 prvenství. Johaugová suverénně míří za premiérovým ziskem velkého křišťálového glóbu i díky absenci Björgenové, která v prosinci porodila syna a věnuje se mateřským povinnostem.

Závod mužů se rozhodoval v hromadném finiši, v němž měl nejvíce sil Usťugov a dva roky po vítězství ve sprintu v Novém Městě na Moravě si připsal druhou individuální výhru v SP. Tři desetiny sekundy za třiadvacetiletým Rusem doběhl Ital Francesco de Fabiani, o další desetinu zpět byl lídr seriálu Martin Johnsrud Sundby z Norska. Jakš dokončil závod v druhé větší skupině 45,3 sekundy za vítězem.

Závody SP v běhu na lyžích ve Falunu (Švédsko):

Muži - 15 km volně s hromadným startem: 1. Usťugov (Rus.) 31:42,5, 2. De Fabiani (It.) -0,3, 3. Sundby -0,4, 4. Dyrhaug -0,9, 5. Krogh (všichni Nor.) -1,0, 6. Vylegžanin -1,3, 7. Legkov (oba Rus.) -1,8, 8. Iversen (Nor.) -2,1, 9. Heikkinen (Fin.) -2,3, 10. P. Northug (Nor.) -2,8, ...29. Jakš (ČR) -45,3.

Průběžné pořadí SP (po 24 z 36 závodů): 1. Sundby 1817 b., 2. Krogh 1074, 3. P. Northug 1031, 4. Usťugov 877, 5. Dyrhaug 825, 6. Tönseth (Nor.) 684, ...38. Jakš (ČR) 133.

Ženy - 10 km volně s hromadným startem: 1. Johaugová 23:28,0, 2. Wengová -8,8, 3. Jacobsenová (všechny Nor.) -13,9, 4. Digginsová (USA) -29,0, 5. Rydqvistová (Švéd.) -33,2, 6. Hagaová (Nor.) -33,3, 7. Kallaová (Švéd.) -34,0, 8. Von Siebenthalová (Švýc.) -34,5, 9. Östbergová (Nor.) -35,0, 10. Stadloberová (Rak.) -38,8, ...21. Nováková (ČR) -1:05,2.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 36 závodů): 1. Johaugová 1859, 2. Östbergová 1651, 3. Wengová 1393, 4. Kallaová 968, 5. Pärmäkoskiová (Fin.) 818, 6. Nilssonová (Švéd.) 800, ...32. Nováková 161, 81. Grohová (ČR) 10.