BBV po 25 letech

Jakš doběhl v Davosu jedenáctý, Johaugová předčila Björgenovou

Davos (Švýcarsko) - O jednu sekundu uniklo běžci na lyžích Martinu Jakšovi umístění v elitní desítce v závodu na 15 km klasicky na světovém poháru v Davosu. Českého reprezentanta z ní těsně odsunul hvězdný Nor Petter Northug, jehož krajané závod opanovali. I tak dosáhl Jakš díky jedenácté příčce nejlepšího výsledku v sezoně, bodoval také devatenáctý Lukáš Bauer. Závody ve švýcarském středisku potvrdily letošní norskou nadvládu. Z prvenství se radovali obhájci velkých Křišťálových glóbů Martin Johnsrud Sundby a Therese Johaugová, která vyhrála suverénně klasickou desítku.

Martin Jakš
zdroj: Isifa/EPA

Jakš závod pomaleji rozběhl a na mezičase po pěti kilometrech byl až na 34. místě za Bauerem i Alešem Ryzýmem. Postupně však stoupal pořadím vzhůru a po skvělém závěru se dokonce ujal průběžného vedení. Za časem Sundbyho, který vyhrál potřetí v sezoně, zaostal o 55,9 sekundy. Druhý skončil se ztrátou 6,6 sekundy Nor Didrik Tönseth a třetí byl domácí Dario Cologna.

Po vydařeném vstupu do sezony tentokrát nebodovala Petra Nováková, která obsadila 35. místo. Od bodované třicítky ji dělilo necelých šest sekund. Ještě v polovině trati byla na mezičase třiadvacátá zhruba 57 sekund za první Johaugovou, ve druhé části závodu ale tempo neudržela. Na vítězku nakonec ztratila 2:40 minuty.

"Docela jsem se utavila v soupažích, protože mi to ve stopě ani mimo ni moc nejelo. Pak jsem chytla krizi na sedmém kilometru," uvedla jednadvacetiletá lyžařka, která se blýskla desátým místem na volné pětce v Lillehammeru. I když nebodovala, udržela první místo v pohárovém hodnocení lyžařek do 23 let. "To je asi to jediné potěšující z dnešního dne. Dneska to bohužel nevyšlo, nevyjde to vždycky. Ale zítra už to zase bude lepší," uvedla k nedělnímu sprintu.

Johaugová vyhrála i čtvrtý distanční závod v sezoně, když zvítězila s velkým náskokem 42,5 sekundy před krajankou Marit Björgenovou. Třetí skončila Finka Kerttu Niskanenová, jež na Johaugovou ztratila už téměř minutu.

Therese Johaugová
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Carl Sandin

Björgenová dominovala dvěma sprintům a opanovala předchozí minitour v Lillehammeru, díky čemuž je v čele seriálu. Před Johaugovou má náskok 111 bodů. Muži měli původně běžet 30 km a ženy poloviční trať, ale kvůli nedostatku sněhu byly závody zkráceny.

SP v běhu na lyžích v Davosu:Muži - 15 km klasicky: 1. Sundby 39:39,7, 2. Tönseth (oba Nor.) -6,6, 3. Cologna (Švýc.) -7,3, 4. Röthe (Nor.) -16,4, 5. Richardsson (Švéd.) -22,9, 6. Jauhojärvi (Fin.) -25,4, 7. Halfvarsson (Švéd.) -31,3, 8. Jespersen (Nor.) -33,5, 9. Vylegžanin (Rus.) -51,2, 10. Northug -54,9, 11. Jakš -55,9, ...19. Bauer -1:13,4, 33. Razým -1:47,2, 83. Šrail (všichni ČR) -7:28,6.

Průběžné pořadí SP (po 7 z 27 závodů): 1. Sundby 491 b., 2. Krogh (Nor.) 309, 3. Tönseth 258, 4. Röthe 253, 5. Golberg (Nor.) 230, 6. Halfvarsson 230, ...32. Jakš 39, 56. Bauer 18.

Ženy - 10 km klasicky: 1. Johaugová 28:30,8, 2. Björgenová (obě Nor.) -42,5, 3. Niskanenová (Fin.) -58,5, 4. Haagová -1:07,1, 5. Bleckurová (obě Švéd.) -1:16,4, 6. Wengová (Nor.) -1:21,0, 7. Kowalczyková (Pol.) -1:21,7, 8. Kyllönenová (Fin.) -1:23,5, 9. Henrikssonová (Švéd.) -1:28,0, 10. Mononenová (Fin.) -1:36,8, ...35. Nováková (ČR) -2:40,3.

Průběžné pořadí SP (po 7 z 27 závodů): 1. Björgenová 599, 2. Johaugová 488, 3. Wengová 344, 4. Östbergová (Nor.) 304, 5. Kallaová (Švéd.) 246, 6. Fallaová (Nor.) 217, ...25. Nováková 61, 56. Vrabcová-Nývltová (ČR) 8.