Lukáš Bauer skončil v Kuusamu třináctý, vyhrál Rus Legkov

Kuusamo (Finsko) – Český běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil v dnešním závodě světového poháru na 10 km volnou technikou ve finském Kuusamu třinácté místo a zopakoval tak výsledek z úvodního závodu v Gällivare. V silném mrazu zvítězil Rus Alexander Legkov. Mezi ženami na poloviční trati opět potvrdila roli favoritky Norka Marit Björgenová.

Lukáš Bauer
zdroj: ISIFA/EPA

Nejlepší český běžec Bauer ztratil na Legkova 30,7 sekundy a zopakoval svůj výsledek z úvodního závodu sezony v Gällivare. Pětatřicetiletý medailista z OH a MS začal volněji a v průběhu závodu se posunoval vpřed až na konečnou třináctou pozici.

"Měl jsem problémy na prvních dvou kilometrech. Ztratil jsem tam zhruba 16 sekund, což na to, že celková ztráta byla 30 sekund, je strašně moc," uvedl  Bauer. "Přičítám to dlouhému čekání na start. Přes hodinu... Rozjížděl jsem se, ale holt to bylo znát. Nebyl jsem nadšený, měl jsem startovat vepředu, ale na poradě se rozhodlo takhle. Jel jsem sám, zhoršovaly se podmínky, foukalo," popsal průběh závodu.

Po 93. místě z pátečního sprintu se Bauer posunul v hodnocení třídílné minisérie v Kuusamu, jež se oceňuje dvojnásobnými body, na 22. pozici. Do nedělní klasické patnáctky s handicapovým startem vyrazí jako první Nor Petter Northug, jenž byl dnes stejně jako ve sprintu druhý. Na Legkova ztratil 6,8 sekundy, třetí skončil těsně za ním Francouz Maurice Manificat.

"S klasikou se ještě peru, ale jsou tam malé rozestupy. Záleží na skupině, jak se sjede a jak se mi pojede," řekl před nedělním finále minisérie v Kuusamu Bauer, jenž ví, že má ještě do ideální formy daleko. "Potřebuju ještě potrénovat a rozzávodit se. Mým cílem je pořád spíš nadělovat než počítat ztráty," dodal

Northug bude mít na startu pohodlný náskok 40 sekund před lídrem SP Alexejem Poltoraninem z Kazachstánu, Bauer ztrácí půldruhé minuty. Průběžná 27. pozice patří Aleši Razýmovi, jemuž dnes jen těsně unikly body, poté co s odstupem pouhých tří desetin sekundy obsadil 31. příčku.

"Jelo se mi dobře, nepřepálil jsem to, ale v kopci jsem přece jen trochu pošlapal zelí. Sebral jsem se a srovnal ve sjezdu. A pak trochu udělal finiš, ale pořád ještě kousíček chybí," uvedl Razým, jenž si podle reprezentačního kouče Miroslava Petráska říká svými výkony o nominaci do štafety.

Další čeští běžci už za bodovanými pozicemi zaostali výrazněji. Jiří Magál dojel 48., Dušan Kožíšek 84. a Ondřej Horyna 96.

Marit Björgenová
zdroj: ČTK/AP

Závod žen na pět kilometrů suverénně ovládla úřadující vítězka SP Björgenová a vyhrála i třetí závod v sezoně. Druhou Američanku Kikkan Randallovou porazila o 22,7 sekundy, třetí skončila s odstupem 24,5 sekundy Ruska Julia Čekalevová.

Po triumfu v pátečním sprintu má dvaatřicetiletá Björgenová na dosah i celkové vítězství v Kuusamu, které je ohodnoceno 200 body. Do klasické desítky s handicapovým startem vyrazí trojnásobná olympijská vítězka s náskokem 52,7 sekundy před Randallovou.

Jediná česká zástupkyně Eva Vrabcová-Nývltová obsadila 44. místo s odstupem 1:19,2 za Björgenovou. Stále tak čeká na první body v sezoně, v hodnocení "Ruka Triple" je šestačtyřicátá.

SP v běhu na lyžích v Kuusamu (Finsko):

Muži - 10 km volně:

1. Legkov (Rus.) 21:52,8, 2. Northug (Nor.) -6,8, 3. Manificat (Fr.) -7,9, 4. Röthe (Nor.) -12,4, 5. Hofer (It.) -15,5, 6. Černousov (Rus.) -16,6, 7. Jespersen (Nor.) -18,7, 8. Cologna (Švýc.) -19,3, 9. Hellner (Švéd.) -22,0, 10. Vylegžanin (Rus.) -28,4, ...13. Bauer -30,7, 31. Razým -51,1, 48. Magál -1:13,9, 84. Kožíšek -2:03,0, 96. Horyna (všichni ČR) -2:31,4.

Průběžné pořadí minisérie: 1. Northug 23:49,0, 2. Poltoranin (Kaz.) -40,0, 3. Legkov -53,2, ...22. Bauer -1:33,1, 27. Razým -1:44,8, 59. Magál -2:21,8, 85. Kožíšek -3:01,4, 97. Horyna -3:30,7.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 31 závodů): 1. Poltoranin 133, 2. Northug 128, 3. Sundby (Nor.) 126, 4. Hellner 88, 5. Röthe 85, 6. Legkov 79, ...19. Bauer 40.

Ženy - 5 km volně: 1. Björgenová (Nor.) 12:02,9, 2. Randallová (USA) -22,7, 3. Čekalevová (Rus.) -24,5, 4. Johaugová -27,6, 5. Wengová -28,7, 6. Skofterudová -33,4, 7. Steiraová -37,1, 8. Hagenová (všechny Nor.) -40,7, 9. Fesselová (Něm.) -42,0, 10. Lähteenmäkiová (Fin.) -42,4, ...44. Vrabcová-Nývltová (ČR) -1:19,2.

Průběžné pořadí minisérie: 1. Björgenová 14:15,7, 2. Randallová -52,7, 3. Lähteenmäkiová -58,5, ...46. Vrabcová-Nývltová -2:27,6.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 31 závodů): 1. Björgenová 200, 2. Randallová 132, 3. Johaugová 127, 4. Čekalevová 76, 5. Skofterudová 74, 6. Wengová 71.