Svět motorů

Ferstl poprvé vyhrál v SP. Němec ovládl předčasně ukončený super-G ve Val Gardeně

Své premiérové vítězství v závodu světového poháru si připsal Josef Ferstl. Osmadvacetiletý německý lyžař zvítězil v předčasně ukončeném superobřím slalomu v italské Val Gardeně. Dramatický závod ovládl Ferstl o pouhé dvě setiny před Rakušanem Maxem Franzem a o dalších osm před Franzovým krajanem Matthiasem Mayerem.

Josef Ferstl
zdroj: Reuters autor: ALESSANDRO BIANCHI

Životní závod se Ferstlovi povedl dva týdny před 29. narozeninami (29. prosince) a nic na tom nezměnila ani skutečnost, že pořadatelé museli soutěž ukončit po 38 jízdách. Elita závod stihla absolvovat a body byly uděleny, ale startu se kvůli mlze nedočkalo dalších 42 lyžařů včetně českého reprezentanta Jana Hudce.

Ferstl dosud v elitním seriálu nikdy nebyl ani na stupních vítězů a nejlépe skončil pátý skoro přesně před rokem v Santa Caterině rovněž v super-G. Německá mužská reprezentace slavila v superobřím slalomu triumf v SP naposledy před téměř 27 lety; v březnu 1991 zvítězil slavný Markus Wasmeier. Další dvě místa na stupních vítězů obsadili rakouští lyžaři Max Franz, který byl pomalejší o pouhé dvě setiny sekundy, a Matthias Mayer.

Na italské sjezdovce nedosáhl na body lídr disciplíny Kjetil Jansrud, který po hrubé chybě na trati zůstal mimo elitní třicítku v poli poražených. Přesto se norský lyžař udržel v čele pořadí, na pouhých šest bodů se k němu ale přiblížil díky pátému místu Rakušan Vincent Kriechmayr, o další dva body zpět je Franz.

Závod SP v sjezdovém lyžování ve Val Gardeně (Itálie)

Muži - superobří slalom: 1. Ferstl (Něm.) 1:35,28, 2. Franz (Rak.) -0,02, 3. Mayer (oba Rak.) -0,10, 4. Kilde (Nor.) -0,22, 5. Kriechmayr (Rak.) -0,30, 6. Sander (Něm.) -0,38, 7. Theaux (Fr.) -0,39, 8. Fill (It.) -0,52, 9. Svindal (Nor.) -0,60, 10. Feuz (Švýc.) 0,71.

Průběžné pořadí super-G (po 3 ze 6 závodů): 1. Jansrud (Nor.) 180, 2. Kriechmayr 174, 3. Franz 172, 4. Ferstl 144, 5. Reichelt (Rak.) 136, 6. Kilde (Nor.) 132.

Průběžné pořadí SP (po 9 z 37 závodů): 1. Kristoffersen (Nor.) 285, 2. Hirscher (Rak.) a Svindal oba 274, 4. Jansrud 249, 5. Kriechmayr 243, 6. Feuz 234.