Běžkotoulky

V Levi se radoval Neureuther, Krýzl slalom nedokončil

Úvodní slalom sezony vyhrál Němec Felix Neureuther. Kryštof Krýzl nedokončil první kolo, a nenavázal tak na loňský start, kdy si vybojoval ve Finsku patnácté místo. Druhý z českých závodníků Ondřej Berndt skončil na šedesátém místě z 92 startujících.

Felix Neureuther
zdroj: Reuters

Nejlépe z 92 startujících zvládl první kolo Brit Dave Ryding, jenže druhou jízdu nedokončil. Z třináctého vítězství v kariéře se tak mohl radovat Neureuther. Druhý skončil Nor Henrik Kristoffersen, třetí Švéd Mattias Hargin, a to i díky druhému nejrychlejšímu času v druhé části.

"Musím přiznat, že jsem měl štěstí, když Dave vypadl. Jel totiž sakra dobře," řekl Neureuther. "Vyhrál jsem první závod, co jsem otec, takže to pro mě znamená hrozně moc. Rodina mě úžasně podporuje," dodal lyžař, jenž má se špičkovou biatlonistkou Miriam Gössnerovou měsíční dceru Matildu. Po ní také pojmenoval mládě soba, které tradičně vítězové slalomů v Levi dostávají.

Neureuther vyhrál úvodní slalom sezony

Krýzl prožil nevídaný stres

Krýzlův smolný den začal už pozdním příchodem na start. "Nestihl jsem málem start, jsem úplnej blbec," řekl. "Najednou se startovní tempo zrychlilo, a když jsem se anglicky zeptal jednoho servisáka, co se zrovna vracel ze startu, které číslo startuje, rozuměl jsem, že 45, a ono už jelo 55. Za chvíli mě začali vyvolávat. Byl to největší stres, co jsem kdy zažil".

Ani si nestihl utáhnout správně boty a zkoncentrovat se. "Hned na prvním hrbu jsem udělal chybu - napálil jsem to a skoro zastavil, v prudkém mě to zase několikrát hodilo hodně dozadu, pak jsem před cílem narovnal nájezd do vlásenky a nestihl to. Před startem jsem nestihl ani report od trenéra a boty mi během jízdy povolily," popsal potíže.

Hirscherův návrat po zranění nebyl vůbec špatný

Hvězdný Rakušan Hirscher necelé tři měsíce po zlomenině nohy předvedl skvělý výkon v prvním kole, po kterém držel čtvrtou příčku. V druhé části druhé jízdy však ztrácel a nakonec byl sedmnáctý.

"První kolo bylo dokonalé. Překvapilo mě to a nabudilo. Ale ve finále už byla trať horší a projevila se chybějící příprava," řekl obhájce malého křišťálového glóbu i šestinásobný celkový vítěz Světového poháru, jenž trénoval mezi brankami pouhé tři dny.

Výsledky SP slalomu mužů v Levi

1. Neureuther (Něm.) 1:42,83 (50,43+52,40), 2. Kristoffersen (Nor.) -0,37 (50,47+52,73), 3. Hargin (Švéd.) -0,45 (51,02+52,26), 4. Yule -0,54 (51,01+52,36) a Aerni -0,54 (51,06+52,31), 6. Meillard (všichni Švýc.) -0,71 (51,20+52,34), 7. Foss-Solevaag (Nor.) -0,75 (50,96+52,62), 8. Pinturault (Fr.) -0,88 (51,07+52,64), 9. Mölgg (It.) -0,90 (51,13+52,60), 10. Schmidiger (Švýc.) -0,93 (50,90+52,86), ...v 1. kole 60. Berndt 53,36, Krýzl (oba ČR) nedokončil.