Svět motorů

Štuhecová ovládla superobří slalom SP v Crans Montaně, Češky nedojely

Crans Montana (Švýcarsko) ‒ Ve skvělé formě se ukazuje slovinská lyžařka Ilka Štuhecová. Po stříbru z kombinace si dojela v superobřím slalomu pro zlato a nadále potvrzuje mezi závodnicemi přední postavení v rychlostních disciplínách. Tentokrát zvítězila s půlsekundovým náskokem před Italkou Elenou Curtoniovou, na třetím místě skončila Stephanie Venierová z Rakouska. České reprezentantky Pavla Klicnarová a Kateřina Pauláthová do cíle nedojely.

Ilka Štuhecová ze Slovinska
zdroj: ČTK/AP autor: Marco Tacca

Vicemistryně světa Tina Weiratherová z Lichtenštejnska obsadila čtvrté místo a posunula se do čela hodnocení disciplíny těsně před Laru Gutovou, jež už po zranění z MS v této sezoně závodit nebude. Štuhecová na třetím místě ztrácí na Weiratherovou 16 bodů.

Závod opět poznamenala řada pádů a na zemi skončila i americká hvězda Lindsey Vonnová, jež v pátek odmítla nastoupit do kombinace kvůli obavám o bezpečnost v měkkém sněhu. Následně se odhlásila z nedělní kombinace. "Po pádu a otravě jídlem se necítím dost zdravá na to, abych bezpečně zvládla zítřejší závod," napsala na Twitteru.

Spadla i čtvrtá žena celkového pořadí SP Sofia Goggiaová z Itálie. Mistryně světa v super-G Nicole Schmidhoferová z Rakouska skončila osmá.

Štuhecová všechny pohárové triumfy vybojovala v této sezoně. Super-G vyhrála podruhé, třikrát byla nejrychlejší ve sjezdu, v kterém se stala nedávno mistryní světa a vede pohárové pořadí. Zbylý triumf má z kombinace, v níž může v neděli v Crans Montaně jako průběžně vedoucí žena disciplíny získat svůj první malý křišťálový glóbus.

"Dnes jsem se ale necítila úplně perfektně. Představovala jsem si jinou stopu a musela jsem improvizovat, ale i tak to bylo rychlé," řekla Štuhecová, jež byla nejrychlejší i v pátečním super-G započítávaném do kombinace.

Štuhecová volila jinou stopu, i proto byla nejrychlejší

Závod SP v sjezdovém lyžování v Crans Montaně (Švýcarsko):

Ženy - super-G: 1. Štuhecová (Slovin.) 1:21,78, 2. Curtoniová (It.) -0,50, 3. Venierová (Rak.) -1,09, 4. Weiratherová (Licht.) -1,26, 5. Brignoneová (It.) -1,35, 6. Klingová (Švéd.) -1,36, 7. Görglová -1,39, 8. Schmidhoferová (obě Rak.) -1,75, 9. Mowinckelová (Nor.) -1,76, 10. Gauthierová (Fr.) -2,00, ...Klicnarová, Pauláthová (obě ČR) nedokončily.

Průběžné pořadí super-G (po 5 ze 7 závodů): 1. Weiratherová 306, 2. Gutová (Švýc.) 300, 3. Štuhecová 290, 4. Venierová 225, 5. Curtoniová 219, 6. Schmidhoferová 158, ...35. Ledecká (ČR) 24.

Průběžné pořadí SP (po 28 ze 37 závodů): 1. Shiffrinová (USA) 1223, 2. Gutová 1023, 3. Štuhecová 965, 4. Goggiaová 789, 5. Worleyová (Fr.) 736, 6. Weiratherová 640, ...22. Strachová (ČR) 267, 71. Ledecká 61, 102. Dubovská (ČR) 13, 123. Pauláthová 3.