Svět motorů

Hirscher má na dosah velký křišťálový glóbus, super-G vyhrál Cook

Méribel - Poslední superobří slalom sezony vyhrál v Méribelu překvapivě Kanaďan Dustin Cook, další nečekaný výsledek přidal i čtvrtý Rakušan Marcel Hirscher, jenž díky tomu uhájil vedení v průběžném pořadí Světového poháru před Kjetilem Jansrudem. Nor, jenž měl vítězství v hodnocení disciplíny jisté už z předchozího závodu v Kvitfjellu, dojel ve Francii druhý.

Útok na velký křišťálový glóbus ale Jansrudovi nevyšel a nyní má k jeho zisku blíž Hirscher, již trojnásobný celkový vítěz SP. Specialista na točivé disciplíny v super-G překvapil, za vítězem zaostal jen o devět setin a před Jansrudem vede o 34 bodů.

O víkendu navíc přijdou na řadu jeho oblíbené závody v obřím slalomu, v němž už má jistý malý glóbus, a slalomu. V nich Jansrud obvykle neboduje a do slalomu nejspíš ani nenastoupí.

Pětadvacetiletý obhájce trofeje překvapil svou jízdou i sám sebe. "Neuvěřitelné, šílený výsledek," prohlásil Hirscher, jenž může jako první lyžař ovládnout celkové pořadí SP počtvrté za sebou. "Rozhodně je to hodně blízko, hotové ale ještě nic není," mírní definitivní soudy.

Jansrud, jenž ve čtvrtek přidal k trofeji za super-G i malý glóbus za sjezd, má ale jasno. "Celkové pořadí už je vyřízené. Marcel na mě udělal ohromný dojem. Jel jako pravý závodník super-G, to musím smeknout," pochválil soupeře, jenž se v této sezoně postavil na start superobřího slalomu teprve počtvrté.

Vicemistr světa Cook vytěžil ve slunečném a teplém počasí, v němž trať rychle měkla, stejně jako Hirscher maximum z nižšího startovního čísla. Olympijského vítěze Jansruda porazil o pět setin a připsal si premiérové vítězství ve Světovém poháru.

Dvanáctým místem uzavřel bohatou závodní kariéru Didier Defago. Švýcar, jenž ve čtvrtek obsadil ve sjezdu druhé místo, se v 37 letech loučí jako olympijský vítěz ve sjezdu. Nejcennější trofej vybojoval v roce 2010 ve Vancouveru.

Finále SP ve sjezdovém lyžování:

Muži - superobří slalom: 1. Cook (Kan.) 1:06,04, 2. Jansrud (Nor.) -0,05, 3. Roger (Fr.) -0,08, 4. Hirscher (Rak.) -0,09, 5. Caviezel (Švýc.) -0,11, 6. Franz (Rak.) -0,27, 7. Theaux (Fr.) a Reichelt (Rak.) oba -0,36, 9. Feuz (Švýc.) -0,41, 10. Pinturault (Fr.) -0,43.

Konečné pořadí super-G (po 7 závodech): 1. Jansrud 556 b., 2. Paris (It.) 353, 3. Mayer (Rak.) 274, 4. Reichelt 243, 5. Cook 239, 6. Kriechmayr (Rak.) 196, ...38. Bank 26.

Průběžné pořadí SP (po 35 z 37 závodů): 1. Hirscher 1298, 2. Jansrud 1264, 3. Pinturault 924, 4. Neureuther (Něm.) 816, 5. Reichelt 760, 6. Paris 745, ...38. Bank 199, 118. Krýzl 18, 140. Vráblík 7.