Evropská a Konferenční liga UEFA

Šampionem ve slalomu je Hirscher, zraněný Krýzl byl 20.

Schladming (Rakousko) - Novým mistrem světa ve slalomu je Rakušan Marcel Hirscher. Největší favorit a bývalý juniorský šampion udržel vedení po prvním kole a získal ve Schladmingu druhé zlato a celkově třetí medaili. Stříbro vybojoval Němec Felix Neureuther, bronz bývalý slalomový šampion a další rakouský lyžař Mario Matt. Kryštof Krýzl s poraněným kotníkem obsadil 20. místo.

Marcel Hirscher
zdroj: AP autor: Alessandro Trovati

Hirscher potvrdil na domácím svahu roli jedničky ve světovém poháru. Třiadvacetiletý lyžař měl po prvním kole náskok 28 setin na největšího soupeře Neureuthera a v součtu obou časů ho porazil o 42 setin. Matt uhájil třetí příčku a získal třetí medaili z MS, přičemž od těch předchozích uplynulo vždy šest let. V letech 2001 a 2007 stál na pódiu nejvýše.

"Byl to boj. Oba přede mnou zajeli nejlepší čas, ale udržel jsem koncentraci a cítil, že jedu dobře až do poslední brány," řekl Hirscher, celkový vítěz SP z minulé sezony. V té probíhající slalomům dominuje, ze šesti vyhrál čtyři a ve zbývajících nebyl horší než třetí. Pro Rakousko dnes získal vytoužený první titul v individuálním závodu.

Krýzl si dlouho nebyl startem jistý, protože si poslední lednový den při tréninku natrhl vazy v kotníku. Nakonec vsadil jen na slalom. Navzdory bolesti byl po prvním kole dvaadvacátý, nakonec dvacítku uzavřel.

Po oslavě nového šampiona Hirschera se do druhého kola rozjel i Filip Trejbal a zlepšil se na 29. pozici, Ondřej Berndt nedokončil už první jízdu. Obhájce zlata Francouz Jean-Baptiste Grange skončil dvanáctý.

Hodnocení zemí poprvé v historii MS vyhrál tým USA zásluhou tří zlatých Teda Ligetyho a mistryně světa ve slalomu Mikaely Shiffrinové, bronz ještě přidala Julia Mancusová. Domácí Rakousko po slabším začátku šampionátu skončilo druhé před Francií. Ligety ztratil šanci na další cenný kov už v prvním kole, které nedokončil.

Muži - slalom

1. Hirscher (Rak.) 1:51,03 (55,56+55,47), 2. Neureuther (Něm.) -0,42 (55,84+55,61), 3. Matt (Rak.) -0,65 (56,12+55,56), 4. Myhrer (Švéd.) -1,05 (56,34+55,74), 5. Kostelič (Chorv.) -1,12 (56,56+55,59), 6. Pinturault (Fr.) -1,24 (56,56+55,71), 7. Dopfer (Něm.) -1,49 (56,22+56,30), 8. Byggmark -1,82 (56,99+55,86), 9. Hargin (oba Švéd.) -1,93 (56,94+56,02), 10. Valenčič (Slovin.) -2,17 (57,75+55,45), ...20. Krýzl -3,51 (58,56+55,98), 29. Trejbal -7,92 (1:00,51+58,44), Berndt (všichni ČR) nedokončil 1. kolo.