neděle 19. listopadu 2017 Alžběta

Vítězkou v běhu na 10 km volně je Švédka Kallaová

aktualizováno 15. 2. 2010 20:40

Vancouver – Olympijský závod běžkyň na 10 km volnou technikou vyhrála Švédka Charlotte Kallaová před Estonkou Kristinou Šmigunovou-Vähiovou a Norkou Marit Björgenovou. S medailovým výsledkem se tak musela rozloučit favorizovaná Justyna Kowalczyková, vedoucí žena světového poháru. Mezi startujícími lyžařkami se o úspěšný závod pokoušelo také české trio. Nejlépe z našich si vedla Kamila Rajdlová na 25. místě, Ivana Janečková zakončila závod na 32. místě, Eva Nývltová si vyjela 55. pozici. Olympijské dění sledujte živě na kanálech ČT2, ČT4 a zpravodajském webu ČT24. Podrobnosti najdete na webovém speciálu ČT zoh.cz.

Charlotte Kallaová

"Před závodem jsem nevěděla, jak to bude vypadat, protože zatím se mi tady nelyžovalo úplně dobře, ale tohle bylo slušné," řekla Rajdlová novinářům. Klasička, pro kterou je hlavním závodem závěrečná třicítka, neuvažovala o tom, že by úvodní závod vynechala. "Vím, že se postupně rozjíždím každým závodem, takže jsme do toho šly. Brala jsem to jako závod na rozjetí," prohlásila. Další z Češek Iva Janečková doufala, že by se také mohla vejít do třicítky. Oproti tréninku se podle ní zlepšily podmínky na trati a zatáčky byly malinko bezpečnější. "Myslím, že dneska byl sníh trochu lepší než já," usmála se. "Byl to první závod a necítím se v bruslení úplně dobře, jako jsem se cítila roky předtím. Věřím, že forma přichází a těším se na skiatlon," uvedla.

Dvaadvacetiletá Kallaová vyhrála první běžecký závod letošních her. Bývalá trojnásobná juniorská mistryně světa je také první vítězkou volné desítky, která měla na olympiádě premiéru. Na tratích ve Whistleru získala své první velké zlato na vrcholné akci, byť už předloni ovládla Tour de Ski. Letos etapový závod na přelomu roku vynechala a soustředila se na olympijskou přípravu, což se jí podle dnešního výsledku vyplatilo. Kallaová vedla od prvního měřeného mezičasu, ale nakonec svedla velký souboj se Šmigunovou-Vähiovou.

Dvojnásobná olympijská vítězka z minulých her v Turíně z klasické desítky a skiatlonu se znovu zařadila mezi elitu poté, co minulé dvě sezony vynechala kvůli mateřským povinnostem. Dvaatřicetiletá Estonka dokonce usilovala o své třetí olympijské zlato, ovšem Kallaová její čas ve finiši dokázala o 6,6 sekundy překonat. Bronz patří devětadvacetileté Björgenové. Čtyřnásobná mistryně světa ztratila na Kallaovou 15,9 sekundy a stále čeká na vysněné olympijské vítězství. Po nepříliš výrazných výsledcích z minulých sezon navázala na stříbro z olympiády v Turíně z klasické desítky.