středa 24. května 2017 Jana

Cuche vyhrál obří slalom v Söldenu, Bank se vrátil 24. místem

Sölden (Rakousko) – Švýcarský lyžař Didier Cuche vyhrál úvodní závod mužského světového poháru v alpském lyžování – obří slalom v Söldenu. Pětatřicetiletý závodník porazil o 24 setin sekundy Američana Teda Ligetyho, třetí skončil další Švýcar Carlo Janka. Bodovaným 24. místem překvapil český reprezentant Ondřej Bank, který se do světového poháru vrátil téměř po dvou letech, během nichž se zotavoval z vážné zlomeniny nohy. Druhý český účastník závodu Filip Trejbal nepostoupil z prvního kola, když skončil na 57. místě se ztrátou 6,44 sekundy na Cuche.

Didier Cuche při obřím slalomu

Druhé kolo nedokončil celkový vítěz SP v uplynulé sezoně Aksel Lund Svindal. Nor, který si začátkem týdne pohmoždil při pádu v tréninku v Saas Fee nohu, byl po prvním kole šestý, ale ve druhé jízdě ve strmé části chyboval, hodně ztratil a nakonec vyjel mimo brány.

Bank se vrátil do Světového poháru po dlouhých 21 měsících po vážné zlomenině nohy z Kitzbühelu. V prvním kole startoval až daleko za elitní třicítkou, ale rozbitou trať zvládl nečekaně rychle. "Už v přípravě jsem měl z obřáku dobrý pocit a když jsem dnes viděl Ligetyho, kterého jsem v tréninku porážel, jak kromě Cuche všechny v prvním kole zajel, tak jsem si říkal, že by to nemuselo být špatné ani pro mě," komentoval Bank své devětadvacáté místo z první jízdy.

Oproti prvnímu kolu nejel v rozhodujícím klání Bank na jistotu. Naopak pustil se na lepším podkladu mezi branky agresivně. "Chtěl jsem více bodů, abychom měli ve Světovém poháru další místo v obřím slalomu," řekl Bank, který tak svým výkonem oslavil osmadvacáté narozeniny, které bude mít v úterý.

V obřím slalomu seriálu SP bodoval Bank teprve podruhé v kariéře. Poprvé se mu to povedlo v Alta Badii sedmnáctým místem v roce 2004. Zároveň svým výkonem protrhl prokletí ledovce v Söldenu, kde při předchozích třech startech pokaždé nedokončil první kolo.