čtvrtek 25. května 2017 Viola

Obří slalom v Söldenu vyhrála Poutiainenová, Záhrobská vypadla ve 2. kole

aktualizováno 24. 10. 2009 15:43

Sölden (Rakousko) – Finská lyžařka Tanja Poutiainenová vyhrála úvodní závod světového poháru v alpském lyžování – söldenský obří slalom. Ve druhém kole překonala vítězku kola prvního Italku Denise Karbonovou, která nakonec skončila třetí. Stříbro patří domácí závodnici Kathrin Zettelové, která ztratila na vítězku pohou tisícinu sekundy. Češka Šárka Záhrobská ve druhém kole minula jednu branku, a tak své 28. místo z prvního kola neproměnila v body. Do druhého kola nepostoupila druhá česká lyžařka Valentina Volopichová, která skončila na 59. místě.

Poutainenová při obřím slalomu v Söldenu 2009, kde vyhrála.
  • Poutainenová při obřím slalomu v Söldenu 2009, kde vyhrála. autor: Alessandro Trovati, zdroj: ČTK/AP http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
  • Zraněná Nicole Hospová odlétá ze sjezdovky autor: Alessandro Trovati, zdroj: ČTK/AP http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Karbonové, které po prvním kole patřilo první místo, se závěrečný slalom hrubě nepovedl, mezi oběma jejími výsledky je rozdíl přes dvě sekundy. Naopak Poutiainenová i Zettelová zajely vyrovnané časy a v součtu tak Italku překonaly.

"Fantastické! Na vítězství jsem nemyslela, protože člověk po létě nikdy neví, jak na tom je," jásala obhájkyně loňského vítězství v celkové klasifikaci obřího slalomu. "Zima je ještě dlouhá, ale já už mám jedno jisté, mám v kapse jedno vítězství."

Šárka Záhrobská nebodovala z pěti startů v Söldenu již potřetí, poprvé ale závod nedokončila. Osudnou se jí stala jedna z branek ve spodní části trati, kterou stavěl americký trenér Wagner. První start v seriálu SP bez svého otce Petra tak Záhrobské nevyšel.

Šestnáctiletá juniorka Valentina Volopichová při svém debutu ve světovém poháru skončila poslední z klasifikovaných závodnic. Na nejrychlejší ztratila přes dvanáct sekund. Přesto nebyla zcela nespokojená. "Je to svátek a skvělá zkušenost, ale mohla jsem jet líp," řekla studentka gymnázia v Plzni, která v létě trénovala na Novém Zélandu i s Lindsey Vonnovou.

Sama Vonnová, která obhajuje celkové vítězství ve světovém poháru v alpském lyžování, skončila v Söldenu devátá. Obří slalom tak zůstává jedinou disciplínou, ve které ještě nezvítězila.

Během závodu se opět zranila Rakušanka Nicole Hospová, která se vrátila po lednovém zranění levého kolena. V prvním kole upadla, zranila si pravé koleno a skončila v innsbrucké nemocnici. "Spadla jsem na záda a otočila si koleno. Bolelo to, jako kdyby mě někdo bodnul," stihla v rychlosti říct novinářům nešťastná Hospová. Podle šéftrenéra rakouských sjezdařek Herberta Mandla jde na devadesát procent o přetržení zkříženého vazu.