pátek 24. listopadu 2017 Emílie

Aleš Razým skončil ve finále sprintu šestý, vyhrál Hattestad

aktualizováno 24. 2. 2009 19:15

Liberec - Český reprezentant Aleš Razým skončil na mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci nečekaně šestý ve sprintu volnou technikou. Závod na 1,3 kilometru vyhrál favorizovaný Nor Ola Vigen Hattestad před krajanem Johanem Kjölstadem, třetí místo obsadil Rus Nikolaj Morilov. Druhý český reprezentant na startu Dušan Kožíšek nepostoupil z kvalifikace.

Ola Vigen Hattetstad

Nedávný mistr světa v kategorii do 23 let překvapil v dnešním závodu všechny odborníky a postavil papírové předpoklady na hlavu. Na mistrovství světa totiž startuje dvaadvacetiletý běžec poprvé a mezi finalisty ve Světovém poháru nikdy v kariéře nebyl. V semifinále sprintu běžel Razým v této sezoně Světového poháru pouze jednou v prosinci v Davosu.

Ve čtvrtfinále jel čtrnáctý muž kvalifikace skvěle takticky. Hned po startu vedl a pohlídal si i nebezpečné sjezdy. Český sprinter totiž nezaviněně upadl při sprintu na Tour de Ski na Nový rok v Novém Městě na Moravě. V druhé polovině čtvrtfinále sice jezdil čtvrtý, ale v cílové rovince se hravě posunul na druhé místo a postoupil do semifinále.

V něm se udržel vedoucího tria závodníků a nastoupil při vjezdu do cílové rovinky. Předjel skvělého Švýcara Daria Colognu, vítěze Tour de Ski, ale na jistotu postupu na druhém místě, které udržel Morilov, už neměl. Přesto nakonec postoupil do bojů o medaile díky lepšímu času stejně jako Cologna, druhé semifinále bylo totiž pomalejší.

V jízdě o medaile Razým předvedl nebojácný výkon. Od startu se držel nejlepších, do kopce jim stačil, třebaže jezdil na posledním místě. Do cílové rovinky vjel těsně za Švédem Marcusem Hellnerem, ale už nenašel síly na to, aby ho předjel. Přesto se postaral po stříbrné medaili Lukáše Bauera o druhý nejlepší český výsledek na šampionátu.

"Ve finále jsem se už prostě rychleji hýbat nemohl, byl jsem zakyselený. Tělo si ještě na takovou zátěž bude muset zvyknout. Šesté místo je dobré, ale stejně jsem byl ve finále posledňáček," uvedl Razým po finálové jízdě. Byl ovšem přesvědčen, že měl i na lepší umístění. "Možná, že mně nejely lyže, protože začalo trochu mrholit, a to může udělat velký rozdíl," řekl šestý nejrychlejší běžec na lyžích.