pondělí 29. května 2017 Maxmilián / Maxim

V běhu na lyžích se radoval Ital, skoky ovládli Rakušané

Rybinsk (Rusko)/Sapporo (Japonsko) - Vítězství ve sprinterských závodech Světového poháru v běhu na lyžích volnou technikou v Rybinsku slavili Ital Renato Pasini a Finka Pirjo Muranenová. První závod Světového poháru skokanů na lyžích v japonském Sapporu uzase skončil absolutním rakouským triumfem. Suverénním způsobem zvítězil lídr seriálu Gregor Schlierenzauer, jehož na stupně vítězů doprovodili krajané Thomas Morgenstern a Wolfgang Loitzl.

Thomas Morgenstern

V ruském zimním středisku se závodilo v téměř dvacetistupňových mrazech, kvůli nimž se raději odhlásil silný mužský tým Norska. Jednatřicetiletý mistr světa ze sprintu dvojic Pasini dosáhl na svůj druhý triumf v SP, poprvé se radoval před dvěma lety právě Rybinsku. Ještě déle čekala na vítězství sedmadvacetiletá Muranenová, jež naposledy vyhrála individuální závod ještě pod svým dívčím jménem Manninenová v prosinci roku 2002. Vedení v průběžném pořadí si udrželi Švýcar Dario Cologna, který ve sprintu nestartoval, a dnes čtvrtá Aino Kaisa Saarinenová z Finska. V Rybinsku nestartovali ani čeští reprezentanti, kteří se v Liberci připravují na domácí mistrovství světa.

Japonské Sapporo ovládli Rakušané

Devatenáctiletý Schlierenzauer mířil za osmým triumfem v sezoně a čtvrtým za sebou už po prvním kole, v němž deklasoval konkurenci výkonem 133 metrů. Druhým skokem do vzdálenosti 120,5 metru výhru potvrdil a loňského vítěze SP Morgensterna porazil o málo vídaných 36,4 bodu. Morgenstern se na druhou příčku prosadil z osmého místa po prvním kole, vítěz Turné čtyř můstků Loitzl byl průběžně sedmý. Díky dnešnímu vítězství zvýšil Schlierenzauer své vedení v SP na 172 bodů před Švýcarem Simonem Ammannem, který obsadil sedmou pozici. Čeští reprezentanti do Japonska neodcestovali.