neděle 23. července 2017 Libor

Štybar dojel pátý na Světovém poháru cyklokrosařů v Hofstade

Hofstade (Belgie) - Páté místo obsadil český cyklokrosař Zdeněk Štybar v sedmém závodu Světového poháru v belgickém Hofstade. Úřadující vicemistr světa dnes zaostal o 24 sekund za vítězným Nizozemcem Thijsem Alem, který vybojoval v elitním seriálu první triumf v kariéře. Mezi elitou se prosadil i osmý Radomír Šimůnek.

Zdeněk Štybar

Čeští jezdci začali závod výborně a ve druhém okruhu jich ve vedoucí dvanáctičlenné skupině bylo pět. Startovní pole vedl Kamil Ausbuher, ale pád jej vyvedl z tempa. Od třetího kola se v čele vytvořila tříčlenná skupina pozdějších medailistů. Osmadvacetiletý Al se neustále pokoušel Belgičanům Kevinu Pauwelsovi a Svenu Vanthourenhoutovi odjet a v samém závěru byl za svou aktivitu odměněn.

Za nimi se držela další trojice, v níž byli vedoucí muž seriálu Belgičan Sven Nijs a nejlepší duo z mistrovství světa Lars Boom z Nizozemska a Štybar. Boom v závěru soupeřům poodjel a Štybar dokázal v souboji o páté místo přespurtovat Nijse.

"Kromě Štybara a Šimůnka dnes zajeli velmi dobře i Ausbuher a Zlámalík, který vjížděl do závěrečného okruhu na osmém místě. O místo v elitní desítce jej připravila svléknutá galuska," řekl ČTK reprezentační trenér Petr Klouček.

V kategorii do 23 let přišel kvůli pádu o šanci na medaili Lukáš Klouček. Ondřej Bambula dojel na šestém místě. Mezi ženami skončila osmá Pavla Havlíková, která je v průběžném pořadí SP stejně jako Štybar čtvrtá.

Výsledky:

Muži: 1. Al (Niz.) 1:02:10, 2. Pauwels -2, 3. S. Vanthourenhout (oba Belg.) -8, 4. Boom (Niz.) -22, 5. Štybar (ČR), 5. Nijs oba -24, ...17. Ausbuher -58, 20. Zlámalík -1:27, 23. Bína -1:41, 29. Kášek -2:50, 34. Dlask (všichni ČR) -3:01.

Pořadí po sedmi závodech:
1. Nijs 475 bodů, 2. Pauwels 393, 3. Wellens 392, 4. Štybar 362, 5. Al 321

Ženy: 1. Vosová (Niz.) 42:22, 2. Kupfernagelová (Něm.), 3. Van den Brandová (Niz.) obě stejný čas, ...8. Havlíková -1:26, 21. Kyptová (obě ČR) -3:43.