ČEZ Extraliga 2023/2024

Bauer doběhl v Davosu nejhůře od března 2007

Davos (Švýcarsko) - Lyžař Lukáš Bauer doběhl v dnešním závodu Světového poháru na 15 km klasickou technikou ve švýcarském Davosu na devatenáctém místě a zaznamenal s výjimkou sprintů nejhorší výsledek od března 2007. Poprvé v sezoně závod vyhrál Švéd Johann Olsson, na kterého český obhájce prvenství v seriálu ztratil minutu a tři čtvrtě.

Lukáš Bauer
zdroj: ČT24 autor: ČT24

Bauer se zpočátku pohyboval kolem desátého místa, do poloviny závodu se ještě o něco propadl. Od prvních metrů byl v čele Olsson před loňským vítězem tohoto závodu Němcem Axelem Teichmannem a Finem Samim Jauhojärvim. Nečekaně zaostával Nor Petter Northug, který skončil hluboko v poli poražených a přišel o celkové vedení ve SP. Novým lídrem se stal Olsson, Bauer klesl na šestou pozici.

Tři kilometry před cílem se souboj o prvenství zúžil na Olssona s Teichmannem, který na Švéda ve finiši nestačil. Bauer ještě o něco klesl a zopakoval nejhorší umístění na klasické patnáctce od Kuusama v listopadu 2005. Pět sekund za nejlepším českým běžcem na lyžích dokončil závod na 25. pozici Jiří Magál, Milan Šperl a Václav Kupilík na body nedosáhli.

Bauer původně do Davosu jet nechtěl

Bauera minulý týden trochu trápilo nachlazení, kvůli kterému vynechal štafetu v La Clusaz. Původně proto do Davosu jet nechtěl a raději se chtěl věnovat přípravě na italském ledovci Schnalstal ve vysoké nadmořské výšce. "Asi rozhodlo, že to je jen 120 kilometrů a že se jede patnáctka klasicky," řekl před startem. Po doběhu ale nelitoval: "Kdybych to nezkusil, neměl bych tuhle zkušenost." Celý závod se ale podle svých slov trápil: "Jelo se mi hrozně, ale uvidí se v dalších závodech, jestli se to svalí na tu nadmořskou výšku."

Český lyžař se hned po závodech vrací do České republiky a až do Tour de Ski na přelomu roku se bude připravovat doma. "Loni jsme to udělali stejně, jen jsme nezávodili hned po návratu z hor. Byl to experiment. Potřeboval jsem to vyzkoušet i pro příští zimy," uvedl Bauer.

Výsledky - 15 km klasicky:

1. Olsson (Švéd.) 40:10,0, 2. Teichmann (Něm.) -10,5, 3. Jauhojärvi (Fin.) -28,5, 4. Rönning -42,9, 5. Dahl (oba Nor.) -56,4, 6. Heikkinen (Fin.) -1:00,1, 7. Veerpalu (Est.) -1:13,0, 8. Cologna (Švýc.) -1:13,5, 9. Poltaranin (Kaz.) -1:16,1, 10. Gaillard (Fr.) -1:16,3, ...19. Bauer -1:45,3, 25. Magál -1:50,7, 65. Šperl -3:57,7, 70. Kupilík (všichni ČR) 4:50,4