Závody s hromadným startem vyhráli ve Falunu Pärmäkoskiová a Bolšunov

Až závěrečný závod sezony definitivně rozhodne o celkových vítězích Světového poháru v běhu na lyžích. Závody s hromadným startem klasickou technikou ve Falunu vyhráli Finka Krista Pärmäkoskiová a Rus Alexandr Bolšunov.

Pärmäkoskiová (vpravo) a Björgenová
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Simon Hastegärd

Norská obhájkyně velkého křišťálového glóbu Heidi Wengová a její krajan Johannes Hösflot Klaebo vedou průběžné pořadí, ale zisk trofeje budou muset potvrdit v nedělních stíhacích závodech. Pro Klaeba by to neměl být problém, neboť vede o 249 bodů a ve hře jich zbývá 250.

Pärmäkoskiová vyhrála klasickou desítku potřetí v této sezoně Světového poháru. Ve Falunu porazila ve finiši o dvě desetiny sekundy norskou hvězdu Marit Björgenovou.

Na třetím místě doběhla se ztrátou pěti sekund další Norka Ingvild Flugstad Östbergová, která tím ještě zdramatizovala boj o velký křišťálový glóbus.

Wengová v závěru závodu odpadla a obsadila až 22. místo. Její náskok v čele seriálu se ztenčil na 107 bodů. O vítězce Světového poháru se rozhodne v nedělní stíhačce na 10 km volnou technikou.

V mužské patnáctce byl nejrychlejší Bolšunov, který porazil o 1,3 sekundy domácího Calleho Halfvarssona. Jednadvacetiletý Rus se dočkal prvního triumfu ve Světovém poháru po šesti třetích a jednom druhém místě, která nasbíral v této sezoně. Třetí skončil Ital Francesco de Fabiani následovaný početnou skupinou soupeřů.

Klaebo se musel spokojit s 22. místem se ztrátou téměř 14 sekund na vítěze. Za trojnásobného olympijského vítěze z Pchjongčchangu se v pořadí SP posunul Švýcar Dario Cologna, který díky šesté příčce o dva body předstihl Nora Martina Johnsruda Sundbyho. Loňský vítěz Světového poháru byl v hromadném dojezdu osmý.

Čeští lyžaři nebodovali. Nejlepší z mužů Michal Novák skončil na 58. místě. Ženy ve Falunu nestartovaly.

Finále SP v běhu na lyžích ve Falunu

Ženy - 10 km klasicky s hromadným startem: 1. Pärmäkoskiová (Fin.) 26:00,5, 2. Björgenová -0,2, 3. Östbergová (obě Nor.) -5,1, 4. Anderssonová (Švéd.) -14,5, 5. Išidaová (Jap.) -14,8, 6. Kallaová (Švéd.) -15,2, 7. Stadloberová (Rak.) 15,4, 8. Digginsová (USA) 15,5, 9. Jacobsenová (Nor.) -24,8, 10. Niskanenová (Fin.) -26,2.

Průběžné pořadí SP (po 28 z 30 závodů): 1. Wengová (Nor.) 1439, 2. Östbergová 1332, 3. Digginsová 1226, 4. Pärmäkoskiová 1114, 5. Stadloberová 836, 6. Björgenová 835, ...29. Nováková 208, 81. Beroušková (obě ČR) 26