Životní výsledek Berouškové ve SP. Na desítce klasicky byla v Lahti osmnáctá

Pro nejlepší výsledek ve Světovém poháru si v závodě na 10 kilometrů klasicky doběhla v Lahti Kateřina Beroušková. Česká běžkyně na lyžích obsadila osmnáctou příčku a poprvé v kariéře seriálu se dostala do první dvacítky. Z vítězství se radovala domácí Finka Krista Pärmäkoskiová. Mužskou patnáctku ovládl Kazach Alexej Poltoranin.

Kateřina Beroušková
zdroj: olympic.cz autor: Pavel Lebeda

"Na desítku jsem se strašně těšila, protože se jela klasika a ta mi vyhovuje. Od začátku se mi jelo fakt dobře, přišlo mi to docela snadné. Asi tím, že tady po každém kopci vždy následuje sjezd," řekla Beroušková.

Pochvalovala si i dobře připravené lyže. "Bylo se o co opřít. Ten závod mi dneska hodně sedl. Trošku mě mrzí, že jsem v posledním kolečku špatně vyjela zatáčku a ztratila tam nějaké cenné vteřinky. Ale jsem strašně spokojená," komentovala životní výkon.

Beroušková teprve potřetí v kariéře bodovala a navázala na lednové výsledky v Planici, kde byla na stejné trati pětadvacátá, a ve Val di Fiemme, kde v rámci Tour de Ski zajela v závěrečné stíhačce čtyřiadvacátý čas.

Zvítězila domácí Krista Pärmäkoskiová s náskokem 21 sekund před Natalií Něprjajevovou, třetí skončila norská hvězda Marit Björgenová. Nejúspěšnější sportovkyně zimních olympiád všech dob zaostala za Pärmäkoskiovou o 27 sekund.

Fince, jež klasickou desítku vyhrála i v Planici, se podařila odveta za poslední závod korejských her, ve kterém při celkově osmém olympijském triumfu Björgenové skončila druhá. Vedoucí žena SP Heidi Wengová doběhla v Lahti pátá.

Beroušková za vítězkou zaostala o minutu a 28 sekund. Druhá česká reprezentantka na startu Petra Nováková obsadila 49. místo s více než tříminutovým odstupem.

Závod mužů na 15 km vyhrál Alexej Poltoranin z Kazachstánu před Rusem Alexanderem Bolšunovem a finským šampionem z olympijské padesátky Iivem Niskanenem. Nejlepší z Čechů Miroslav Rypl zaběhl 53. čas, Michal Novák byl o dvě místa za ním a Jonáš Bešťák byl klasifikován na 65. místě. Lídr SP Johannes Hösflot Klaebo skončil sedmý.

SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko):

Ženy - 10 km klasicky: 1. Pärmäkoskiová (Fin.) 24:37,4, 2. Něprjajevová (Rus.) -20,9, 3. Björgenová (Nor.) -26,7, 4. Niskanenová (Fin.) -27,0, 5. Wengová (Nor.) -43,3, 6. Stadloberová (Rak.) -52,4, 7. Bjornsenová (USA) -57,6, 8. Östbergová (Nor.) -59,0, 9. Saarinenová -59,1, 10. Matintalová (obě Fin.) -1:13,4, ...18. Beroušková -1:28,6, 49. Nováková -3:04,8.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 31 závodů): 1. Wengová 1396, 2. Östbergová 1191, 3. Digginsová (USA) 967, 4. Pärmäkoskiová 947, 5. Stadloberová 771, 6. Bjornsenová 710, ...26. Nováková 208, 80. Beroušková 26.

Muži - 15 km klasicky: 1. Poltoranin (Kaz.) 33:11,9, 2. Bolšunov (Rus.) -9,1, 3. Niskanen (Fin.) -20,9, 4. Iversen -28,8, 5. Sundby -39,9, 6. Dyrhaug -50,1, 7. Klaebo (všichni Nor.) -1:00,3, 8. Červotkin (Rus.) -1:02,3, 9. Bing (Něm.) -1:08,5, 10. Rickardsson (Švéd.) -1:09,2, ...53. Rypl -3:08,8, 55. M. Novák -3:09,8, 65. Bešťák (všichni ČR) -3:51,8.

Průběžné pořadí SP (po 24 z 30 závodů): 1. Klaebo 1208, 2. Sundby 980, 3. D. Cologna (Švýc.) 953, 4. Harvey (Kan.) 900, 5. Bolšunov 800, 6. Poltoranin 756, ...37. Jakš 126, 142. M. Novák 2, 145. Knop (všichni ČR) 1.